Liina Tennosaar Andrei Sahharovist: ta oli laia maailmahaardega filosoof

Foto: Antti Häkli

Vaba Lava teatrikeskuses esietendub Vene lavastaja Marfa Gorvitsi dokumentaallavastus "Sahharov", mis jutustab kuulsast teadlasest ja teisitimõtlejast Andrei Sahharovist.

Dokumentaallavastus põhineb Andrei Sahharovi mälestustel ja jutustab ühe erakordse inimese elust. Episoodid lapsepõlvest ja laagrist, vesinikupommist ja armastusest, ent juttu tuleb ka perestroikast ning maailmakuulsast kõnest rahvasaadikute kongressil.

"Ta oli nii palju! Ta oli ennekõike üks kohutavalt suure südamega inimene, laia maailmahaardega filosoof, maailma kõige paremas mõttes poliitik. Ta oli selline poliitik, kes südamest püüdis maailma paremaks muuta," rääkis näitleja Liina Tennosaar.

Lavastuses mängib kuus näitlejat, kuid peaosatäitjat pole. Nii võib laval korraga kõrvuti olla mitu Sahharovi.

"Sahharov oli nii suur isiksus, et ta võis muuta maailma, aga praegu teda ei ole, kuid oleme meie. Meie võime tema tööd jätkata ning kõik koos muutuda üheks Sahharoviks. Seepärast selline aktsioon: mina, meie, Sahharov," sõnas lavastaja Marfa Gorvits.

Andrei Sahharovi sünnist möödus mullu 100 aastat, kuid kõik mis laval toimub on hirmutavalt tänapäevane. Maailm on taas sõja lävel, kuid uut Sahharovi paraku pole.

"Äkki selle spiraali ühe ringiga on inimesed ikkagi veidi targemaks saanud ja äkki on tänapäeva poliitikutel ka natuke rohkem südant, kui selle väga range režiimi ajal, mis Nõukogude liidus valitses," lisas Tennosaar.

"Sahharovi" esietendus toimus 19. veebruaril Narvas ning seda on võimalik näha 22. ja 23. veebruaril Tallinna Vaba Lava teatrikeskuses.

Toimetaja: Lisete Tagen

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: