"Polkovniku lese" lavastaja Argo Aadli: see lugu on üksiku inimese appikarje

17. septembril jõuab Tallinna Linnateatris publiku ette Argo Aadli lavastatud Juhan Smuuli "Polkovniku lesk", mille on dramatiseerinud Urmas Lennuk. Lesena astub lavale Anne Reemann, sõnatus kõrvalosas toetab teda Argo Aadli.

"Polkovniku lesk", mille autor Juhan Smuuli sünnist täitus 18. veebruaril 100 aastat, on eesti näitekirjandusmaastikul tuntud materjal. Seda on Eesti teatrites lavastatud vähemasti kaheksal korral nii eesti kui ka vene keeles ning peaosa on mänginud lisaks naistele ka kaks meesnäitlejat.

Idee luua "Polkovniku lesest" oma tõlgendus sündis Aadli sõnul mõned aastad tagasi, kui ta oli jälginud Anne Reemanni mängu ühes teises rollis.

Argo Aadli ja Urmas Lennuk on Linnateatri lavastuse tarvis kohandanud Smuuli teksti rohkem tänapäevasele dramaturgilisele loogikale vastavaks. Näidendi originaalversioonis oli lisaks lesele veel terve rida sõnatuid rolle, samuti tegelased nagu Autor ja Remark. Argo Aadli sõnas, et tema nägemuse jaoks näidend oma originaalversioonis ei toiminud.

"Minu silmis on see lugu üksiku inimese appikarje ja mulle tundus, et kui seal on teised tegelased, kellega ta saab suhelda, ei ole see päriselt see," tõdes lavastaja.

Dramatiseeringu autori Urmas Lennuki sõnul jäi lese tegelaskujus kesksena kõlama hirmu temaatika. "Jõudsin arusaamiseni, et ta ei bravuuritse ega ülbitse, vaid on kohutavalt hirmul, et ta jääbki üksi. Sain aru, et kõik see, mis on Smuuli tekstis võib-olla natuke üle võimendatud, lähtub tegelikult millestki väga inimlikust – hirmust, et sa oled kasutuks muutunud, et sul ei ole enam oma polkovnikut, kellele toetuda," märkis ta.

"Polkovniku lese" lavastaja on Argo Aadli, dramaturg Urmas Lennuk, kunstnik Martin Mikson, helikujundaja Mihkel Kuusk ja valguskunstnik Margus Sepman. Laval astuvad üles Anne Reemann ja Argo Aadli.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: