Piret Raud "Nimepanijast": süngus ei ole nii tumedates toonides, et lugejal eluisu ära kaoks

Foto: Ingrid Maasik

Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali proosakategooria laureaadi tunnustuse pälvis Piret Raud teosega "Nimepanija", mis viib žürii sõnul maagilise realismi eesti kirjanduses suure sammu võrra edasi. Kirjanik ise on seda nimetanud aga oma üheks süngeimaks teoseks.

Raud sõnas, et raamatud peegeldavad kirjanikku ümbritsevat aega ja olustikku selle kirjutamise ajal. "Need viimased aastad ongi olnud üsna süngevõitu."

Siiski lisas Raud, et "Nimepanijast" leiab ka omajagu huumorit. "Selle süngus ei ole nii tumedates toonides, et lugejal täitsa eluisu ära kaoks. Ma leian, et ühes heas raamatus võikski erinevaid toone olla – kõik ei pea ilmtingimata olema kirjutatud ühel toonil."

Kultuurkapitali näitekirjanduse auhind antakse välja kolme aasta tagant. Tänavu pälvis selles kategoorias tunnustuse Jaan Unduski teos "Suur Siberimaa", mis on pühendatud Jaan Krossile ja jõudis 2020. aastal ka Draamateatri lavale.

"Tema puhul oli minu jaoks oluline see, et ta vormus lõpuks kirjanikuks väga rasketes oludes – Siberi oludes," rääkis Undust Jaan Krossist. "Ta sai kirjanikuks, püüdes jääda inimeseks ebainimlikes oludes ja see on võib-olla see, mis meid kõiki imetlema paneb."

Toimetaja: Maiken Tiits

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: