Pildid: Suurgildi hoones avati näitus "Miks Eesti ei ole kuningriik?"
Ajaloomuuseum avas Suurgildi hoones näituse "Miks Eesti ei ole kuningriik?", mis selgitab, kuidas toimis Eesti aladel ühiskond muinasaja lõpusajanditest kuni Jüriöö ülestõusuni keskajal ja mis siin läks teisiti või sarnaselt võrreldes naabermaadega, kus olid juba oma kuning- või vürstiriigid.
Kuraatorite sõnul on Eesti puhul kuninga ameti olemasolu pakutud juba pronksiaega.
"Muinasaja lõpul oli siinne ühiskond liikumas mõne tugeva pealiku poolt juhitud kogukondadest tsentraliseerituma korralduse poole. Või kas oli? Aga kui oli, siis kes seda ettevõtmist juhtisid? Olid nad omad või võõrad? Miks rahvas kuningateemat oma vanasõnades, kohanimedes edasi kandis? Kas Eesti taasiseseisvumise aegne kuningriiklaste liikumine oleks Eesti kuningriigiks pööranud?" küsisid nad ja kinnitasid, et küsimusi kipubki olema rohkem kui vastuseid.
Kuraatorid on Krista Sarv, Ivar Leimus (Eesti Ajaloomuuseum), Marika Mägi (Tallinna Ülikool), Marge Konsa (Tartu Ülikool) Mihkel Mäesalu (Tartu Ülikool) ja Tõnno Jonuks (Eesti Kirjandusmuuseum). Arhitektuurne kujundus Anne Määrmann ja Kristi Prinzmann (Bob & DokoDoko), graafiline disain Martin Veisman (Disainistuudio Ruum 414).
Näitus "Miks Eesti ei ole kuningriik?" jääb Suurgildi hoones avatuks kuni 1. septembrini 2024.
Toimetaja: Kaspar Viilup