Galerii: Tallinna rahvaste muuseumi uus näitus avab pealinna elanikkonna kujunemise lugu

Tallinna rahvaste muuseumis avati uus näitus "Noore pealinna lood. Kirglikud kahekümnendad", mis avab noore Eesti Vabariigi pealinna ja selle elanikkonna kujunemise lugu. Näituse kuraatorid on Maaja Gundjajeva ja Denis Jatsenko.
1920. aastail saabus Eestisse kahe sõja ja impeeriumi lagunemise vapustuse ning iseseisvuse saavutamise järel taas rahu. Kuid varasemate raskuste vari jäi püsima: tuhanded põgenikud ja töötud püüdsid kohaneda uue ajastu väljakutsete ja majanduslike muutustega.
Samas toimusid ka hämmastavad uuendused: raadios kõlasid esimesed muusikapalad, inimesed kolisid uutesse, nüüd Tallinna majadeks kutsutud korterelamutesse, sõideti elektritrammiga ja lennati Eesti ettevõtete lennukitega. 1920. aastate Tallinnas valitsesid teravad kontrastid ja suured lootused.
2025. aastal täitub sada aastat kultuuriautonoomia seaduse vastuvõtmisest. Just see sündmus sai algtõukeks 1920. aastate Tallinna elanike eri lugusid tutvustava näituse loomisele. 1920. aastate argipäev ärkab ellu tosina eriilmelise tegelase loo kaudu, kes kõik kohtuvad noore pealinna südames.
Näituse kujunduse autor Jekaterina Poltavets ammutas ajastu õhkkonna edasiandmiseks inspiratsiooni Riigikogu hoonest, mis kerkis Toompeale 1920. aastate alguses – samal ajal, millest räägivad ka näitusel esitatud lood. Kujundus mängib teadlikult geomeetriliste joontega, meenutades tollaste interjööride rütmi ja vormikeelt. Ka värvipalett viitab elegantselt parlamendi istungisaali väärikale atmosfäärile, luues silla mineviku ja tänapäeva vahel.
Näitus jääb avatuks 2026. aasta lõpuni.
Toimetaja: Neit-Eerik Nestor