Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maarit Murka näitab, et kõik värv ei ole maailmast kadunud

Maarit Murka.
Maarit Murka. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Murka, kes on varasemas loomingus taandanud oma märgisüsteemi vaid mustale ja valgele, astub seekord kontakti teemaga, mis näib esmapilgul jäik ja tasapinnaline, kuid milles on arvutult vastuolusid ja emotsioone.

TARTU KUNSTIMAJA / SUUR SAAL
13.02.-09.03.2014
MAARIT MURKA / „Kontakt“

Avamine neljapäeval, 13. veebruaril kell 18!

Väljavõte näituse saatesõnast:

"Kontakti astuma, kontaktis olema, kontakteeruma. Kontakt kui kokkupuude millegiga, mis on hetkes tundmatu ja kasutatavas süsteemis võõras. Teine valdkond ei saa üle võtta vastase märgisüsteemi ja seda objektiivselt analüüsida. Tuntud või tundmatu printsiibil tekib kokkupuutel alati ainulaadne tõlgendus, mis on ajas muutuv. Kontakti mõistetakse läbi isikule tuttava süsteemi.

Visuaalse kunstniku keel ja süsteem on semiootiline ning informatsiooni tõlgib ja analüüsib kunstnik läbi kunstikeelele tuttava märgisüsteemi. See ei ole alati poliitiliselt korrektne, vaid uurib teemasid ja kompab piire seal, kus kõik ei ole alati nii must-valge nagu seda näidata tahetakse.

Lahingus tähendab kontakt võitlust vastasega, kunstnikul on esimene kontakt teemaga, teine publikuga. Näitus tõlgendab kaasaja poliitilisi kontakte, mis on realiseeritud läbi sõjalise vormi - „Sõda on poliitika jätkamine teiste vahenditega“ (Carl von Clausewitz). Installatsioonid koonduvad ruumides üheks tervikuks ning viitavad must-valgele süsteemile mis meid ümbritseb. Samas on rõõm tõdeda, et kõik värv ei ole maailmast kadunud, kunst peab olema suuteline ka kõige värvitumal ajaloo hetkel toonid esile tooma.

Küsimus ei ole selles, kas sõda ja miks sõda, vaid küsimus on kokkupuutepunktis ja mis sellest õppida. Kui on kontakt, siis on see millegi jaoks vajalik ja ettemääratud, ainuke oluline asi on olla selles hetkes kohal ja väljuda kontaktist uue energiaga."

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: