Riho Pätsi Koolimuusika Fond tunnustab muusikahariduse edendajaid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tallinna Ülikool Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Juba kolmeteistkümnendat korda annab Riho Pätsi Koolimuusika Fond üle laureaaditunnistused silmapaistvatele koolimuusika edendajatele.

Sündmus toimub 24. septembril kell 16.00 Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis, teatab Riho Pätsi Koolimuusika Fond.

Aastatel 2002–2013 on fondi laureaaditiitli pälvinud 58 silmapaistvat muusikahariduse edendajat muusikaõpetaja, instrumendiõpetaja, helilooja, muusikapedagoogika uurija ja koolimuusika edendaja kategoorias. Need on valdkonnad, millega Riho Päts oma eluajal oli seotud.

2014. aasta laureaadid:

muusikaõpetaja LJUDMILA SJOMINA

klaveripedagoog ÜLLE SISA

helilooja RIINE PAJUSAAR

muusikapedagoogika uurija INGE RAUDSEPP

koolimuusika edendaja CELIA ROOSE

Laureaaditunnistusega kaasneb ehtekunstnik Jaan Pärna kujundatud hõbemärk ning stipendium 800 eurot.

LJUDMILA SJOMINA on Tallinna Õismäe Vene Lütseumi muusikaõpetaja ja dirigent, kelle tegevust iseloomustab professionaalsus, laiahaardelisus, mitmekülgsus ja tulemuslikkus. Ta on mitmete põhikooli muusikaõpikute ja töövihikute kaasautor, esinenud seminaridel ja konverentsidel, teinud edukalt koostööd teiste Tallinna koolidega. Esile kerkib Ljudmila Sjomina dirigenditegevus – mudilaskooridele ja lastekoorile on omistatud I kategooria, ka juhatab ta Mustamäe Reaalgümnaasiumi mudilaskoori. Koorid on osalenud üld- ja noorte laulupidudel, sh ka 2014. aasta üldlaulupeol. Lisaks juhendab ta kooli vokaalansambleid ja soliste – need on saavutanud kõrgeid tulemusi nii kodu- kui välismaal.

Eelnenud aastatel on muusikaõpetaja laureaaditiitli pälvinud Lydia Rahula (Tallinna 21. Kool), Maimu Muttik (Pärnu Ülejõe Gümnaasium), Tiiu Schüts (Türi Gümnaasium), Heli Sepp ja Anne Kruuse (Kose Gümnaasium), Eve Eljand (Otepää Gümnaasium), Syrle Eesik (Karksi-Nuia Gümnaasium), Rutt Ridbeck (Jüri Gümnaasium), Koidu Ilmjärv (Tallinna Õismäe Humanitaargümnaasium), Kersti Aan (Tartu Tamme Gümnaasium), Niina Esko (Kuusalu Keskkool)

ÜLLE SISA on Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli klaveripedagoog, kelle professionaalsusest annavad tunnistust tema õpilased, kes on aastate jooksul saavutanud esikohti ja laureaaditiitleid erinevatel konkurssidel nii Eestis kui ka välisriikides. Tema õpilased töötavad klaveripedagoogidena nii Eesti kui ka teiste riikide muusikakoolides. Ülle Sisa on oodatud ja hinnatud mentorõpetaja ja nõuandja, meistrikursuste läbiviija muusikakoolide õpetajatele, ka jagab ta oma kogemusi Muusika- ja Teatriakadeemia klaveripedagoogika tudengitele.

Instrumendiõpetaja valdkonnas on laureaaditiitli pälvinud Leelo Kõlar, Aavo Ots, Maigi Pakri, Laine Leichter, Mart Laas, Niina Murdvee, Priit Sonn, Olavi Kasemaa, Tiiu Peäske.

RIINE PAJUSAAR on helilooja, kes töötab klaveripedagoogina Keila Muusikakoolis. Laste ja noorte seas on suurt tunnustust pälvinud tema laululooming, mida leiame tänasteski koolilaulikutes. Riine Pajusaare koorilaulud on kõlanud üld- ja noorte laulupidudel - „Kui tänav on vaikne“ (2009), „Lambad on kadunud“ (2014). Riine Pajusaar on välja andnud mitu lastelaulude kogumikku koos CD-ga – „Tabatinna“, „Laulaks midagi“, „Armsale sõbrale“, „Iga lapse laulukalender“, „Ühes šokolaadilinnas“; koolikooride laulikud „Rajad ja unistused“ ja „Kui jaamast lahkub rong“. Ka tema looming pianistina on suunatud lastele. Meeleolukas on klaveripalade kogumik „Kaelkirjak õpib tantsima“, õpetliku sisuga muusikainstrumente tutvustav „Pillid laulavad“. Riine Pajusaar on pälvinud tunnustust paljudel lauluvõistlustel, viinud läbi improvisatsiooni-alast koolitust klaveriõpetajatele muusikakoolides ja Muusika- ja Teatriakadeemia täienduskoolituses.

Eelnevatel aastatel on helilooja laureaaditiitli saanud Olav Ehala, Rene Eespere, Piret Rips, Rein Rannap, Tauno Aints, Tõnu Raadik, Mart Siimer, Veljo Tormis, Priit Pajusaar.

INGE RAUDSEPP kaitses 2013. aastal Tallinna Ülikoolis doktoritöö „Riho Pätsi fenomen Eesti muusikapedagoogikas“ (juhendaja em. prof Maie Vikat). Doktoritöö on esmane omataoliste seas, interdistsiplinaarne, sisaldades Eesti muusikapedagoogika arengut ning Riho Pätsi tähendust omas aegruumis, ent ka selle reflektsiooni kaasaja muusikapedagoogikas ja muusikakultuuris. Uurimistulemusi on I. Raudsepp esitlenud paljudel konverentsidel nii kodu- kui välismaal, käsitlenud Riho Pätsi rolli eesti muusikapedagoogika arenguloos nii üldhariduskoolide muusikaõpetajate täienduskoolituses, olnud lektoriks EMTA Koolimuusika Instituudi üliõpilastele.

Muusikapedagoogika uurimise valdkonnas on laureaaditiitli pälvinud em.prof Heino Rannap, em.prof Maie Vikat, PhD Monika Pullerits, MA Liivi Urbel, Imbi Kull, PhD Maia Muldma, PhD Tiina Selke, PhD Kristi Kiilu.

CELIA ROOSE on muusikaõpetaja, koorijuht ja õppejõud, kelle tegevus pärimusmuusika vallas kajastub tänases muusikahariduses, seda nii üldhariduskoolis, muusikakoolides ning tulevasi õpetajaid ettevalmistavates kõrgkoolides. Aastatel 2005–2009 juhtis C. Roose riikliku programmi „Lõunaeesti keel ja kultuur“ raames projekti „Pärimusmuusika õpetus Võrumaal“ (pilli- ja rahvalauluõpetus), 2008–2012 viis ta läbi õpetajate täiendkoolitusi August Pulsti Õpistus. Ta on paljude folkloori-alaste õppematerjalide looja üldhariduskoolile: 2003. aastal ilmus „Kooli folkloorikogumik“, samuti on C. Roose olnud koolilaulikute pärimusmuusika konsultandiks, koostanud huvialakooli/muusikakooli pärimusmuusika ainekavasid.
Pärimusmuusikuna on Celia Roose andnud hulgaliselt kontserte, kuulunud mitmete muusikakollektiivide koosseisu, olnud teatriprojektide muusikaline kujundaja.
Praegu töötab C. Roose muusikaõpetajana Valgamaa Lüllemäe Põhikoolis ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias.

Koolimuusika edendaja tiitli on pälvinud Taavi Esko (Kuusalu Keskkool), Külli Tüli (Eesti Rahvusringhääling), Inge Raudsepp (SA Innove), Ene Üleoja (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Ene Kangron (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Maret Oja (Jõgeva Gümnaasium), Külli Puhkim (Tallinna Saksa Gümnaasium), Ave Kumpas (MTÜ Ave Kumpase Laululapsed), Ülle Raud (Kehra Kunstidekool), Thea Paluoja (Rapla Laulustuudio), Eve Viilup (Eesti Rahvusringhääling), Aarne Saluveer (G. Otsa nimeline Muusikakool), Jüri-Ruut Kangur (Üle-eestiline Noorte Sümfooniaorkester), Tuuli Jukk (Põltsamaa Muusikakool), Aive Skuin (Tallinna Audentese Erakool), Kristo Käo (kitarripedagoog).

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi asutasid 26. juunil 2002. aastal nende institutsioonide esindajad, kellega Riho Päts (1899–1977) oli oma eluajal tihedalt seotud: Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Tallinna Ülikool, Koolibri Kirjastus, Eesti Raadio ja Eesti Muusikaõpetajate Liit. Fondi tegevuse sihiks on koolimuusika rajaja, helilooja, uurija, publitsisti ja dirigendi prof Riho Pätsi mälestuse jäädvustamine ning tema elutöö teadvustamine tänapäeval.

Lisaks laureaatide tunnustamisele on fond osutanud kaasabi mitmete muusikahariduslike projektide elluviimisele. 2006. aastal avati Tallinna Ülikoolis Riho Pätsi nimeline auditoorium, mille sisustamisele aitas fond kaasa uhiuue „Estonia“ tiibklaveri ning Orff-instrumentaariumi näol. 2008. aastal anti välja duubel-CD Riho Pätsi heliloomingust. 2010. aasta märtsis tähistati R. Pätsi 110. sünniaastapäeva rahvusvahelise konverentsiga „Muusikakasvatuse minevik ja tänapäev II“, millega kaasnesid R. Pätsi elu ja tegevust kajastavad näitused Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis ning Tallinna Ülikoolis, kirjastuselt „Talmar & Põhi“ ilmus Riho Pätsi koorilaulude kogumik. 2010. aastal avati R. Pätsi bareljeef Tallinna Ülikooli Riho Pätsi nimelises auditooriumis, ka ilmus trükist R. Pätsi monograafia „Muusikaline kasvatus üldhariduskoolis“ kolmas trükk. 2013. aastal avati Tallinna 21. Koolis Riho Pätsi mälestustahvel. Selles koolis töötas ta aastatel 1923–1937.

Riho Pätsi Koolimuusika Fond on üks Tallinna Ülikooli fondidest.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Riho Pätsi Koolimuusika Fond

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: