USA animaator: eriefektid ei saa enam paremaks minna ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Mitme Oscariga pärjatud animatsioonistuudio ühe looja Rhytm & Hues John Hughesi sõnul on eriefektid jõudnud täna tasemele, kust need visuaalselt paremaks enam minna ei saa, küll aga peab muutma tõhusamaks nende loomist.

Seda rääkis Hughes Tartu loomemajanduskeskuses toimunud 3D- ja visuaalefektide konverentsil, kus ta oli peaesineja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Filmide "Pi elu", "Babe" ja "Kuldne kompass" eest sai John Hughesi kaasasutatud ja juhitud animatsioonistuudio Rythm and Hues Oscari visuaalefektide eest. Lisaks veel viis teaduse ja tehnika Oscarit. Tartusse tuli Hughes rääkima muu hulgas sellest, et eriefektid ei pruugi enam vaataja jaoks paremaks minna.

"Ma ei arva, et tulevikus efektid näevad teistsugused välja, sest me oleme juba väga head ja saame teha peaaegu kõike.
Tulevikus muutub efektide loomise kiirus ja maksumus," ütles Hughes.

Hughesi sõnul on tõenäoline, et viie aasta pärast tehakse filmide eriefekte hoopiski arvutimängude graafikamootoritega. See hoiaks kokku nii aega kui ka raha.

Üks peamisi teemasid, millest Hughes rääkis, oligi eriefektide loomise tõhusus. Tema animatsioonistuudio läks eelmise aasta alguses pankrotti ja paljudel teistel USA stuudiotelgi on praegu raskusi. Aina enam kasutatakse ka odavat tööjõudu Aasiast.

"Kõige parem, mis võiks nagu juhtuda näiteks Eesti näol, oleks see, kui filmivaldkond ja IT-valdkond teeks rohkem koostööd, ehk siis mõeldaks välja lahendusi, mis siis suudaksid konkureerida odavama tööjõuga," rääkis Eesti ühe tuntuma visuaalefektide stuudio Frost FX juht Marko Post.

Posti sõnul on Eesti animatsioonistuudiote olukord mõnevõrra parem, sest erinevalt USA tuhandeliikmelistest stuudiotest on meie omades kõigest kuni kümme spetsialisti, mis teeb ettevõtted paindlikuks.

Loomemajanduskeskuses tegutseva visuaalefektide kunstniku Hendrik Proosa sõnul on sellised konverentsid väga kasulikud just kontaktide leidmiseks.

"Üldiselt see jutt, mida räägitakse, kui internetti natukene kammida, siis sa mingil määral oled seda kõike juba kusagilt kuulnud. Aga just see, et need inimesed tuuakse siia kokku ja sa saad nende käest võib-olla teada mingeid asju, mida sa muidu ei saaks teada, aga saad kontakte ja otsekogemusi - see on kõige olulisem selle asja juures "

Konverentsil Balt/Nord 3D & VFX Networking Forum esinevad ka spetsialistid Soomest, Inglismaalt, Saksamaalt ja Islandilt.

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: