Arvustus. Pink Floydi instrumentaalne hauakivi klahvpillimehele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pink Floyd
Pink Floyd "The Endless River" Autor/allikas: PM/Scanpix

Uus plaat
Pink Floyd
„The Endless River“ (Parlophone)
5/10

Üks Pink Floydi kontserdi külastaja kirjutas kord 1970. aastate keskel ajalehte Melody Maker ja kurtis, et nägi bändi lauljat ja kitarristi David Gilmouri haigutamas.

Gilmourile ei meeldinud, et bassimees Roger Waters liiga palju sõnu kirjutas. Gilmourile meeldib, kui on palju muusikat. Gilmourile ei meeldinud ka Waters.

Olen Gilmouri poolel, mu lemmikud Floydi albumid on need, mis tehtud pärast Watersi lahkumist, nende seas „Division Bell“ (1994), bändi viimane stuudioplaat, millest üle jäänud materjal uus plaat ongi.

Ei tea, kui tõenäoline see oli, et Floydilt veel album ilmub pärast 20-aastast äraolekut. Ilmselt siiski tõenäolisem kui see, et Waters tagasi võetakse, kuigi mängiti ju koos 2005. aasta Live 8-l. Võib-olla puudutas närvi taas Watersi hiljutine üliedukas soolotuur. Aga ei, Gilmour tuli ju seal ühel korral korraks lavale.

Plaat "The Endless River" on instrumentaalne, välja arvatud üks laul ("Louder Than Words, vaata videot lisatud lugudest), ja pühendatud 2008. aastal surnud klahvpillimängijale Rick Wrightile. Need ei ole Floydi täispuhutavad sead, mis piki jõge lendavad, vaid Wrighti monument, mis Michael Jacksoni hiigelkuju kombel jõge mööda ujub. Waters oli Wrighti 1979. aastal bändist välja visanud, kurtes, et Wright hoiab oma palad sooloplaatide jaoks, mida aga keegi ei kuula.

Uue plaadi muusika on ambientne. Gilmour tegi 2010. aastal plaadi ambientgrupiga The Orb, mille liige Youth aitas uut plaati ka produtseerida. Peamiselt on produtseerinud aga Phil Manzanera (Roxy Music), kes vaatas üle ka Gilmouri 2006. aasta sooloplaadi.

Uue plaadi lood on enamasti lühikesed, minutised.

Ei julge seda pidada sarnaseks Floydi üheksast osast koosneva hitiga „Shine On You Crazy Diamond“, sest too oli läbi komponeeritud.

Waters sõi kord lapsena koos sõpradega kättemaksuks ära kurja kooliaedniku õunapuu kõik õunad õunu puu küljest eemaldamata. Watersi fännid ütleks, et otsekui söödud õuntega puu on ka see plaat.

Vaata ja kuula, mida David Gilmour ja Nick Mason räägivad uuest plaadist:

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: