Janek Murd "Nullpunkti" muusikast: soov oli, et ma liiga kosmoseks ei läheks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Janek Murd
Janek Murd Autor/allikas: erakogu

Janek Murd on filmi "Nullpunkt" helilooja, kuid muusika lõi eelkõige jaanuaris ETV-s esilinastuvale samanimelisele kuueosalisele telesarjale, ütles ta ERR-i kultuuriportaalile.

Kuidas sa ise iseloomustaks "Nullpunkti" muusikat?

"Nullpunkti" muusika on eelkõige tehtud kuueosalisele telesarjale ja kuivõrd sellise mahu juures on väga erinevaid emotsioone, kõigub ka muusika helgematest hetkedest totaalse raevuni. Muusika on ikkagi nende tunnete ja olukordade teenistuses, mis filmis valitsevad, ja vastavalt vajadusele olen valinud ka värvid paletilt.

Mida sult telliti ja mida ise arvasid stiilist?

Mult telliti kogu sarja ja filmi muusika ning anti suhteliselt vabad käed. Rezhissöör Mihkel Ulki üks soove oli lihtsalt, et ma liiga kosmoseks ära ei läheks, nagu mu muudes asjades aeg-ajalt ette tuleb :) Etteantud stiili ei olnud. Palju jäi tunnetusele. Arvan, et tekkis ka mingi ühtne fluidum, kuigi muusika filmis on erinev – on ambientsemat, rajumat elektroonikat, sümfoonilisi helisid, helitaustu, eri segusid eri asjadest jpm.

Kõlab seal teiste artistide muusikat ka?

Kõlab ikka. On olukordi, kus pole vaja ja ei saagi lennata peale oma asjaga. Oleksin võinud minna ka lihtsama vastupanu teed ja pakkuda neid rohkem välja, aga ma tahtsin mõnda olukorda lahendada ise, täpselt ja uudselt. Selles oli väljakutset. Näiteks, kui korteris toimuvad peod, siis sinna tegin muusikaid, kus aeg-ajalt kasvab taustamuusika üle domineerivaks kujundusmuusikaks. Nii oli rohkem mänguruumi, kui sa kontrollid teema igat osa, mitte ei lõika seda välja valmis klotsist, mille kulg ei pruugi ühtida täpselt filmi minekuga. Ühtlasi oli see ka fun, teha näiteks mitmeid eripalgelisi tantsumuusikalugusid, mida ma tavaliselt niisama ei tee. Telesarjas kuuleb selliseid lahendusi enam.

Ütlesid, et sa ei teadnud, et su bänd Borax kõlas veidi sarnases filmis "Mina olin siin".

Vaatasin üle, et see film oli tehtud 2006. aastal ja võib-olla ma lihtsalt ei mäleta. Üldiselt mäletan selliseid asju ja mulle tundub, et ma sain seda teada siiski sinu käest paar kuud tagasi. Kas sa oled kindel, et need on sarnased? Mina mitte :)

Sul sai valmis ka uus plaat. Kui paljud nendest lugudest on tehtud spetsiaalselt plaadi jaoks?

See plaat on tervik ja kõik lood peavad seal spetsiaalselt olema. Tõsi, esimene pool sellest kasvas välja Lennusadama näituse “Meri riidekapis” tegemise käigus. Aga lood on plaadil “Triiviv” tehtud ikkagi selliseks, mis passiksid plaadile, mitte taustaks näitusesaali. Ja see oli siiski algtõuge ja on kauamängiva esimene ots. Albumiks kasvatades arranžeerisin neid ja palju tuli ka uut lisaks. Lugu “Meie laev” Bonzoga on just mõeldud lauluna muidu pea instrumentaalse plaadi kontekstis ja albumi üldkompat arvestades sai see ka spetsilt tehtud. Ja mida vist kunagi ei ole teinud, on see, et tegin viimase loo ja plaadi nimiloo “Triiviv” nii, et mõtlesin, et üks lugu on otsast puudu ja fantaseerides, milline ta olla võiks, see ka sündis. Lugu “Meri” on ainuke pala aastat 2013, ülejäänud sündinud kõik alates septembrist 2014.

Läbiv on mereteema, eks. Kui palju plaat erineb "Meri riidekapis" omast või Titanicu näitusest või on see jätk?

Mereteema on, jah, läbiv, kuna olen selles teemas olnud umbes 1,5 aastat sees. Titanicu näituse muusikast on asi üsna erinev, seal oli dramaatikat enam ja ka kõlapilt oli sümfoonilisem.

Miks meri?

Selle tõukeks oli koostöö Lennusadama ja Meremuuseumiga. Ja see teema sobis mulle väga hästi. Meri on hea lai teema, nagu kosmoski või loodus. Tunnen, et mulle meeldib seigelda selliste lahtiste ja suurte teemadega, milles on mastaapi ja avarust. Ma ei kujuta ette hetkel, et hakkaksin tegema lugusid argiolustikust, sotsiaalsetest nähtusest vms. Olen ka ise varajases nooruses aastaid elanud Narva-Jõesuus, vanematekodu on praegugi seal ja tunnen, et ka see on mind oluliselt mõjutanud. Kaasaegseid mereteemalisi asju on Eesti muusikas ka vähe. On nostalgiapõhist, aga mitte uut.

On see plaat uus etapp su jaoks?

Kindlasti on, aga see ei ole algus ega lõpp, vaid ikkagi senise kulgemise tulemus. Ja loodan, et teemad on mõnusalt lahti veel.

On see esimene, mis on tehtud su nime all? See ei ole ju Rubik 3001, ei ole 3Pead.

Kui mitte arvestada soundtrack'e filmidele ja Soundcloudi erinevaid komplektikesi, siis albumiformaadis jah. Ja näen juba ette, et ka mitte viimane. "Nullpunkti" soundtrack'i mingil kujul ilmutan ja pooleli on ka albumijagu lugusid, mille tegemist alustasin selle aasta kevadel. “Triiviv” hüppas lihtsalt vahele.

 

Janek Murd Soundcloudis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: