Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirjandusfestival Prima Vista seob tänavu looduse ja sõnavabaduse

Kirjandusfestival Prima Vista meelitab kirjandussõbrad Tartusse
Kirjandusfestival Prima Vista meelitab kirjandussõbrad Tartusse Autor/allikas: PM/Scanpix

Kirjandusfestival Prima Vista toob 6.–9. maini ülikoolilinna rahvusvahelise literaatide seltskonna.

Juba kaheteistkümnendat korda toimuv festival keskendub seekord looduse ja sõnavabaduse temaatikale. Kahte fookusteemat põimib endas ka festivali tänavune hüüdlause „Metsik sõna“.

Festivali programmijuht Marja Unt loodab, et tänavune Prima Vista suudab külastajaid üllatada pööraste esinejate ning ootamatute ettevõtmistega. „Me kindlasti üritame olla hüüdlausele vääriliselt metsikud ja tuua kevadisse Tartusse teisitimõtlejaid selle sõna kõige paremas tähenduses,“ lubab Unt.

Festivali patrooniks on seekord valitud Eesti kaasaegne isemõtleja, kirjanik ja semiootik Valdur Mikita, kes on eestlaste erilisuse sidunud perifeerse mõtlemise võimega: „Metsik sõna eelistab kõnnumaad ja perifeeriat, hulgub ringi metsaservas. Isegi meie rahvuseeposest tuntud hüüdlause Serviti! viitab mingisugusele tundmatule servaefektile. Usun, et metsik sõna kaigub maikuus Emajõe Ateenas sama hästi nagu siili möire kevadises udus.“

Lisaks paljudele eesti kirjanikele väisavad kirjandusfestivali mitmed väliskülalised, kellest üks nimekamaid on vene poeet, kunstnik ja muusik Andrei Makarevitš, kes on legendaarse bändi Mašina Vremeni asutaja, kitarrist ning laulusõnade autor. Temast sai möödunud aastal pärast Ukraina põgenikele sõjakonflikti tsoonis kontserdi andmist Venemaal tõeline paaria. Prima Vista raames peab Makarevitš Tartus avaliku loengu ja osaleb vestlusringis vene muusikakriitik Artemi Troitskiga.

Venemaalt on pärit veel üks Prima Vista tänavune suurnimi, vene lastekirjanduse vaieldamatu staar Eduard Uspenski, kelle sulest pärinevad eestlaste seaski palavalt armastatud krokodill Gena ja Potsataja ning Onu Teodor. Ida-Euroopa autoritest jõuavad Tartusse veel poola luuletaja Tadeusz Dąbrowski ning kaks aastat tagasi romaaniga „Minu nimi on Mary“ leedu lugejate ja kriitikute südamed võitnud Alvydas Šlepikas.

Põnevaid külalisi on oodata anglosaksi keeleruumist: oma loomingus kunsti ja inseneritööd kombineeriv inglise helilooja ja kultuuriloolane Sarah Angliss loob isevalmistatud pille kasutades pööraseid helimaastikke, milles robotid kohtuvad loodushelidega.

Saksa kirjasõna esindab kevadisel festivalil David Wagner Berliinist, kes on tänu keelelisele virtuoossusele ja köitvale stiilile teeninud mitmeid auhindu. Samuti tuleb Tartusse Rootsi „lindude romaan-välimääraja“ „Kaarnad“ autor Thomas Bannerhed, kelle populaarsest esikromaanist vändatakse juba filmi. Lõplik väliskülaliste nimekiri avaldatakse peagi festivali kodulehel.

Prima Vista programmi kuuluvad seegi kord traditsiooniline raamatulaat ning pargiraamatukogu.

Lisaks paneb Elektriteater kokku temaatilise filmiprogrammi ning huvilised saavad külastada kontserte-näitusi. Festival avatakse Tartu Loodusmajas, mis võõrustab mitmeid tänavuse Prima Vista programmi üritusi.

Nagu tavaks on saanud, ulatub kirjandusfestival Tartu linna piiridest kaugemale. Seekord on Prima Vista partnerlinnaks Põlva, mis võtab Tartult kirjanduslinna teatepulga üle 9. mail.

Prima Vista 2015 programmi korraldamisele aitavad kaasa Soome Instituut, Tartu Elektriteater, Tartu Loodusmaja, Anna Haava Kogukond, Goethe Instituut, Ungari Instituut ja paljud teised.

Rohkem saab festivali kohta lugeda kodulehel.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Prima Vista

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: