Üllar Saaremäe: pikka aega üks juht teatril ikka hea asi pole ({{commentsTotal}})

Üllar Saaremäe punklaulupeol
Üllar Saaremäe punklaulupeol Autor/allikas: SCANPIX/PRESSHOUSE

Reedel tähistab Rakvere Teater uhkelt oma 75. juubelit, millest saab avalikkus otse osa ka interneti teel. Teatri peanäitejuht, pea 20 aastat kaduviku nimel kultuuritemplit vedanud Üllar Saaremäe räägib, mida suurel peol tehakse, mis teatris toimumas ning mille poolest kolmas punklaulupidu eelnevatest erineb.

Ühtlasi selgub, kas vana punkar, ansambli Streptococcus Pyogenes vokalist, näitleja, lavastaja ja teatri kunstiline juht Üllar Saaremäe (45), kellele president tänavu Valgetähe IV järgu aumärgi määras, ballile läheb ja - kas nahktagi seljas. Rahvariided olla ju dress code'is lubatud.

Tere, Üllar ja palju õnne teatri juubeli puhul. Mida uhket reedel püüne peal ette võtate?

Me teeme kõigepealt põimiku läbi aegade parimaid laule, mida on Rakvere tükkidele kirjutanud nii Olav Ehala, Alo Matiisen kui nüüd näiteks Bonzo.

Siis on meil läbiv ajaloomäng, läbi inspitsiendi päeviku ja käskkirjade ettelugemise meeleolukaid seiku teatri inimestest ja elust. (Vaata näidet siit)

Nõukaajast leiab vist päris naljakaid ja jaburaid näiteid?

Ojaa, ja nad on ikka väga erinevad, eks ole, Stalini ajast Brežnevi ajastuni. Aga hea on see, et reedest juubelitähistamist on võimalik vaadata ka internetis otseülekandega.

Rakvere Teater toimib ju kohapeal ka kui kultuurikeskus, kino, on pidevalt kontserdid ja üritused? On see alati nii olnud?

Kinosid oli siin varem mitu...

Õitsval nõukogude ajal?

Jah, aga me hakkasime seda kinoasja heategevuse korras tegema, eks kunagi saame valmis juurdeehitused ja korraliku kinosaali. Aga jah - kontserdid ja näitused, iga kuu midagi.

Palju kunstiline juht teab ja tunneb oma publikut? On mingit külastajaprofiil ka uurimise tulemil selgunud? Enamus inimesi käib vast ikka linnast ja Lääne-Virumaalt?

Eks see teema on ju huvitav, aga raske on seda pilti päris selgelt kokku panna. Ega saa ju sundida teatrikülastajaid oma isiklikke andmeid avaldama, et kus sul on sissekirjutus ja muu. Aga eks seda rahvast tuleb ikka igalt poolt, harvem kindlasti saartelt, aga suuremate ettevõtmiste puhul sealtki. Aga meie käime ise ju palju mööda riiki ringi.

Rakvere ratastel...

Jah, juba algusest peale on ringi sõidetud, igasuguste liikuvvahenditega... ka loomavagunites.

Repertuaar on ikka selge - et hundid söönud ja lambad rahul. Ja vastupidi. Midagi kõigile... Kuigi olete ju ikka ka sellist väga eksperimentaalset teatrit teinud – hiljutisest meenuvad monotükid Kadri Noormetsalt, Kertu Moppelilt?

Nojah, eks see on selge, ega seal suuri muutusi ei ole, Peeter Jalakas tegi siin 90ndate alguses teistmoodi.

Aga hirmutas kohalikud ära?

Noh, eks ta ole nii, et ega meie ei tee ju ka kaugeltki ainult komöödiaid ja laulumänge. Muidugi, eks tuleb leida seda tasakaalu.

Teater saab 75, aga sul endalgi saab varsti 20 aastat kunstilise juhina täis - on see ka mingi stagna märk või on ikka nii et üks vana punkar nii lihtsalt ei kivistu ja sammalt ei kogu?

Ühelt poolt on teatritröö nii vahelduv, et ega sambla kogumiseks või vaikeluks ja rahuloluks mahti pole. Ja sada kilomeetrit kasvõi Tallinna pole ju midagi katta ja mu oma maakodust saan südalinna kohale veel varem kui Lasnamäelt.

Muidugi, sa ise kihutad ju pidevalt ühe asja juurest teise juurde, tuli takus, siin ja seal, teleseriaalid ja muud asjad... Kuidas sul tervis vastu peab?

Tänan küsimast, pole viga, aga... tagasi tulles teatrijuhi koha juurde – õige see on, et pikka aega üks juht teatril ikka hea asi pole. Olen isegi selle silmaga ringi vaadanud, et kes võiks tulla ja olla.

Ohhoo, otsid mantlipärijat, aga võib-olla on sul oma teatris sealsamas silme all keegi?

Võib-olla ongi!

Kuidas teil Rakveres kaadripoliitika on, vaatan, et tuntud diiva Ülle Lichtfeldt ikka tublilt rivis, veel mitu tuntud tegijat... Aga staariks on saamas vist Saara Kadak, kes filmidega ja nüüd "Nullpunktiga" esil on. Ei tea, kauaks nüüd tuntuse kasvades Rakverre üldse jääb?

Jah, ega me kedagi kinni ju hoia, aga ma loodan, et ta ikka mõneks ajaks jääb. Üks asi on see, et saab tuntumaks ja saab ka pakkumisi, teine asi on elu, isiklik elu, mis kujundab ka karjääri. Aga eks käivadki ju inimesed ringi, ja saab ju siit ka Tallinna ja sealt siia käia.

Sul jääb mahti tööd vehkides ikka ka raamatuid lugeda, ja oled ju paras melomaan, muusikat kuuled ikka kuskilt?

Peab aega võtma, aga muusikat kuuleb autos, selle asjaga on korras.

Käisin vaatasin filmi "1944" ja sind ekraanil, üllatuseks, ei näinudki, ei saksa ega punaarmee vormis?

Ega ei olnud jah, Nüganen vist ei võtnud neid, kes "Tuulepealses maas" ja "Nimed marmortahvil" olid... Oli hea film?

Minu meelest küll, vaadata tasub kinldasti... Hardi Volmeri "Elavad pildid" on sinu seni viimane filmiroll?

Vist jah, Sulev Keeduse asi on veel töös.

Punklaulupidu tuleb taas, juba kolmandat korda, mida seekord märksõnadena välja tood?

Seekord tuleb punklaulupidu ajakohasem ja sotsiaalsem... Esimene oli rohkem selline nostalgialainel, teine üleeuroopalise sisuga ja nüüdne, kolmas, on kindlasti konkreetsem. Muidugi laulame ikka ka klassikat, aga koos Jürgen Roostega kutsume kohale luuletajaid, kes ütlevad, mida mõtlevad. Volkonski kirjutab suurvormi. Mõtteid on veel, näis, mis saab. Parafraseerides mullust laulupidu on meie egiidiks "Aju puudutus".

Teatrijuubel on reedel, aga juba mõni päev edasi lähed presidendilt IV järgu Valgetähe aumärki kätte saama. Palju õnne veelkord, kas kätlemistseremooniale ja ballile kohale ikka lähed?

Aitäh! Jah, eks seekord tuleb minna, eelmine kord Jõhvis (Üllar Saaremäe oli 2009. aasta iseseisvuspäeva kontserdi juht ja lavastaja - toim.) ei olnudki selleks asjaks aega.

Punkari nahkpintsakuga lähed?

Ei, sedakorda kindlasti mitte.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: