Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jõhvi kontserdimajas esitleti Hans Hindpere tiibklaverit

{{1428137108000 | amCalendar}}
Foto: Foto: Ülo Josing

Jõhvi kontserdimajas esitleti täna helilooja Hans Hindpere perekonnalt kingituseks saadud Estonia tiibklaverit.

Hans Hindperet teatakse kui paljude südamlike laste- ja levilaulude autorit. Täna toimus Jõhvi kontserdimajas Hindpere ansamblilaulude konkurss ja esitleti Hans Hindpere perekonna poolt Jõhvi kontserdimajale kingitud klaverit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma arvan, et seda ütles klaver ise mulle. Eks ta on viimased kaks ja pool aastat üsna vaikselt olnud, ta kaotas ju oma n-ö parima sõbra ja kaalase, kellega koos nad seda kõike tegid - lõid muusikat, innustasid inimesi," selgitas helilooja poeg Tiit Hindpere põhjust, miks otsustati klaver ära kinkida.

Jõhvi kontserdimajas on tänasest ka Hans Hindpere saal, kus klaver koha leiab.

Hans Hindpere kirglik huvi svingmuusika vastu jätkub nüüd kontserdimajas.

"Seoses selle klaveri saabumisega ja Hindpere saali avamisega on meil rohkem svingiga seotud mõtteid ja me kondlasti lülitame hooaega ka sellega seotud projekte," kinnitas Jõhvi kontserdimaja direktor Piia Tamm.

Tuntud laulumeest Voldemar Kuslapit seob Hans Hindperega umbes 50 aastat muusikalist koostööd ja sõprust.

"Ma võin öelda, et Eesti heliloojatest on olnud mul temaga kõige pikemaealisem loominguline koostöö. Ma usun, et enamik Hans Hinpere laiahaardelisest loomingust on valminud sellel klaveril," ütles Kuslap.

Täna musitseeris vanameistri klaveril noor Jõhvi muusik Rain Rämmal, kes on laulnud Hindpere laule juba väikese poisina ja on nüüd avastamas helilooja muusikat uuest küljest.

"Üks pill, olgu ta ajalugu, missugugune tahes, ise neid noote ei tekita. Selleks pidi ka meistril olema inspiratsiooni ja kindlasti oli ta tohutult loominguline inimene. Ma avastasin tohutult palju uusi lugusid, mida olin ju koguaeg kuulnud, aga ma ei seostanud neid Hans Hindperaga. See tänane üritus oli minu jaoks avastusretk Hinpere loomingumaailma," rääkis Rämmal.

Hans Hindpere sündis ja kasvas Jõhvis. Virumaal suvekodus Iisakus möödus suur osa tema elust ja seal on ta loonud palju levi- ja lastelaule nii kooridele kui ka solistidele. Tema laulud on kõlanud üldlaulupidudel, koolinoorte laulupidudel ja Balti liiduvabariikide üliõpilaste laulu- ja tantsupidudel Gaudeamus. 

Klaver teenis Hans Hinsperet tema kodus Tallinnas truult aastakümneid.

Hindpere tegutses kontsertmeistrina Eesti NSV riiklikus filharmoonias ja Estonia teatris, mängis ansamblites Elektron ja Varioola, Jossif Šagali kvintetis, Emil Laansoo ansamblis jm. Ta juhendas mitmeid vokaalansambleid nagu Meloodia, Karikakar, Vanad sõbrad ja esines koos nendega Poolas, Saksamaal, Jugoslaavias ning mujal. Klaveril saatis Hindpere paljusid soliste nagu Artur Rinnet, Endel Pärna, Vladimir Sapožninit, Kalmer Tennosaart, Uno Loopi, Voldemar Kuslapit, Väino Puurat, Heli Läätse, Helgi Sallot, Heidy Tammet ja Leida Sibulat.

Toimetaja: Rutt Ernits, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: