Rahvaluulekogujad koguvad isikukogemusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Paljudel on kooliajast meeles, et toimus rahvaluulekogumine. Tegelikult kogutakse seda ka tänapäeval, tõsi küll, mitte enam märkmikku, vaid digitaalseid salvestajaid kasutades.

Terevisioonis“ oli külas rahvaluule arhiivi juhataja Risto Järv, kes rääkis, et möödunud aastal saadeti rahvaluule arhiivi kokku 6000 lehekülge nii käsikirjalisi kui digitaalseid materjale. „Võiks olla veelgi rohkem, aga seda on piisavalt, et anda pilt praeguse hetke uurimisalast,“ lisas Järv.

Reedel anti üle autasud parimatele rahvaluulekogujatele. Presidendi rahvaluule preemia, mis on suurim rahvaluule kogumise tunnustus Eestis, said kokku neli inimest kolme asja eest: Eha Võso ja Anne Rebane saatsid kogumisvõistlusele oma kodu teemal kaastöid ning Liis Reha ja Katre Koppel olid rahvaluuleprojekti eestvedajad Viljandi Kultuuriakadeemias.

Möödunud aastal oli käimas suur küsitluskava eestlaste kodudest, mida juhtis Mari Sarv koos kolleegidega. „Uuriti, mida inimesed tajuvad oma koduna, mida nad peavad oma koduks,“ selgitas Järv. „Ootasime inimeste kodude kohta lisaks kirjapanekutele ka pilte. Eriti põnevad olid lood, kus inimesed hakkasid meenutama fotode kadu oma erinevaid elupaiku.

Püüdsime teada saada isikukogemust, see ongi see, millele folkloristid on viimastel aastatel tähelepanu pööranud.“

Järgmiseks folkoloorikogumise teemaks on „Minu maastikud“. Eesti Rahvaluule Arhiiv ootab kaastöid erinevatest maastikest, mida inimene oma elus on kogenud. „Mitte ainult reaalsetest, vaid ka unenäomaastikest,“ lisas Järv.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: