Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koolon. Helgur Rosenthal: kombinaatteater ei ole minu rida

Saatejuht Erni Kask kutsus seekord Kooloni ette Helgur Rosenthali. Vabakutseline näitleja, käsitööline ja unistaja Rosenthal peab paljude muude tegemiste kõrval Tartus ka hostelit Looming, mida intervjuu salvestamise hetkel ähvardas kinnipanek.

Rosenthal rääkis, kuidas käis elukaaslasega ümbermaailmareisil, osaliselt selleks, et leida keskkonnasõbralikku viisi majutusasutuse pidamiseks, arutles selle üle, mis on öko ning kuidas endast võimalikult väike jalajälg maha jätta.

Aktivist Roy Strideri ideed muuta Eesti ökoriigiks, pidas Rosenthal natuke utoopiliseks.

"Sellega me ju tegelikult tegelemegi, et seda kombitsatega natuke laiendada, aga tegelikult peaks seal ladvas mingeid muutusi toimuma hakkama," kommenteeris ta.

Rosenthal arvas, et Tartu on elukeskkonnana tõsiselt väärtuslik ja unikaalne koht ning rääkis ka sellest, kuidas nad elukaaslasega maal primitiivset elu elasid.

Loomulikult ei saanud vestluses Rosenthaliga üle ka teatrist ja vabakutselise näitleja elust.

"Kohe kooli lõppedes hakkas mulle tunduma, et kombinaatteater ei ole minu rida, riiklik teater, kus oled seal masinavärgis sees ja mulle see vabakutselise asi hirmsasti meeldib. Aga kui neid töid ikka väga palju peale ei tule, siis sa saad vähe praktikat jne. See on kuidagi närvililine, aga mulle ikkagi tundus, et seal masinavärgis ma ei suudaks ka. Ma olen kuidagi liiga tundlik või ma ei tea, mulle see masinavärk ei istu," rääkis ta.

Alles viimasel ajal Tartu Uues Teatris on Rosenthal hakanud mõtlema sellele, et kui suur väärtus on stabiilselt pildil, laval olemisel.

Intervjuu on tehtud jaanuaris. Rosenthali sõnul leiti majaomanikuga kompromisslahendus, mille tulemusena tegutseb hostel Looming edasi vähemalt suve lõpuni ning loodetavasti veel kauemgi.

Küsimused: Erni Kask
Kaamera: Kaarel Tooming
Montaaž: Kaarel Tooming (ERR)
Suur tänu: Tartu Uus Teater, Riste Lehari
Salvestatud talvel 2015 Tartus, Uues Teatris
nu.unioon ja ERR 2015

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: