Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täna avatakse Hiiumaal mahajäetud majas hotell

{{1436509906000 | amCalendar}}
Ketli Tiitsar
Ketli Tiitsar Autor/allikas: Maike Tubin

Reedel, 10. juulil kell 18 avatakse Reigi pastoraadis Hiiumaal kaasaegse ehtekunsti näitus "Hotell".

Näitusel "Hotell" tulevad eksponeerimisele narratiivilt ja materjalikäsitluselt ühed eredamad näited Eesti kaasaegsest ehtekunstist. Näitus jaguneb rohkem või vähem intiimsematesse tubadesse, kus neis eksponeeritud ehete lood moodustavad ühise ruumi vaataja peas või südames. Tänapäeva ehtekunsti piirideta mõtte-, materjali- ning vormikäsitluse kaudu saab hotell näo ja nime.

Näitusel osalevad kunstnikud: Kadri Mälk, Kristiina Laurits, Tanel, Veenre, Ketli Tiitsar, Eve Margus-Villems, Kristi Paap, Piret Hirv, Kaire Rannik, Anneli Tammik, Maarja Niinemägi, Merle Kasonen, Julia Maria Künnap, Urmas Lüüs, Villu Plink, Kertu Tuberg, Nils Hint, Rainer Kaasik – Aaslav, Carla Castiajo, Marita Lumi, Hans - Otto Ojaste, Pilleriin Jürisoo, Tõnis Malkov, Ulvi Haagensen, Adolfas Šaulis & Mari Relo - Šaulys, Maria Valdma.

"Hotell majutusasutusena on ebaisikuline ja urbanistlik," kommenteerib kuraator Maria Valdma. ""Hotell" näituse pealkirjana on oma kõla ja varjundi poolest Reigi pastoraadimaja romantilises ja nukras mahajäetuses kindlasti üks sobimatumaid. Mõjub liiga betooni- ja klaasisena. Bravuur segatuna hüljatusega justkui ei sobituks traditsioonilisse pilti kadakase maastikuga.

Vaadeldes ebatraditsioonilist ebatradistioonilises paigas ei ole mugav. Mugavus ei ole ka eesmärk.

Hoone ise on eraklik, alasti ja mahajäetud niitmata nõgeste vahel. Rajatud kirikumõisana, on see läbi ajaloo olnud mitmete eesmärkide teenistuses. Nõukogude ajal kuni 1966. aastani oli hoones vanadekodu-seek, hiljem kasutati ruume korteritena. Viimased aastakümned on hoone seisnud remondi ootuses tühjana ning olnud viimased kaks suve kasutusel kunstigaleriina.

Ta on seega majutanud võõraid, kes on proovinud siin kohaneda, olnud ristumiskohaks paljudele mõtetele ja eludele. Skandaalsed kirikuõpetajad, võõrad vanainimesed, kes sunnitult või vähem, seal vanadekodus oma elu lõpupäevi veetsid. Võõraste ja võõrana näivad suletud ja väikeses ühiskonnas kõik, mis on ebakindel ja harjumatu. Võõrad võivad tunduda ka maailmad, mida kannavad endas näitusel eksponeeritud teosed."

"Hotell" 

Kuraator: Maria Valdma

Näituse kujundus: Maret Kukkur, Maria Valdma

Graafiline kujundus: Tuuli Aule

Näituse heli: Janek Murd

Tehniline tugi: Mihkel Säre

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, OÜ Faasion, EELK Jeesuse kogudus

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: