ERR.ee video. Rebekka Lotman: Eesti viljakaim sonetist on jäänud lüngaks kirjandusloos ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kirjandusteadlane Rebekka Lotman kõneles Paabeli Raamatukogu kirjanduskonverentsil teemal "Eksiilis ja varjus: sonettide kuningas August Pihlak".

August Pihlak oli välis-eesti luuletaja. Üks kõnekamaid asju Pihlaku elu ja loomingu kohta on see, et kummagi kohta ei leia peaaegu mitte mingit infot.

"Ehkki Pihlak on seitsme luulekogu autor, milles avaldatu teeb temast muuseas eesti viljakaima sonetisti, on ta nimi märgitud, vaid kahes teatmeteoses ning neiski üsna põgusalt," ütles Lotman.

Hoolimata luuletustest kõlavast religioonipõlgusesest ja ateismi ülistamisest ei ole saa öelda, et Pihlaku positsioon oleks läbivalt antireligioosne. "Poeetiline mina ülistab mitmes luuletuses kuradit, kellele pühendatud värsid meenutavad lembelüürikat. Kuradisse suhtub autor sama hellalt kui samas kogus pöördutakse näiteks vanaema poole," märkis Rebekka Lotman.

Pihlaku aja varju jäämine on mitmetähenduslik: "Esiteks on Pihlak luuletajana varju jäänud. Teiseks on varjus olemine metafoor, mida ta ise kasutab pagulaselu kohta. Oma radikaalses rahvusluses on ta ise oma ajastu varjupooleks, see haakub hästi ka tänaste sündmustega maailmas."

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: