Arvustus. Sammalhabe on teine eesti räppar

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sammalhabe Autor/allikas: Facebook

Uus plaat
Sammalhabe
"Sammalbum" (ise välja antud)
9/10

Ma ei tea Sammalhabemest väga midagi. Ostsin tema albumi plaadipoest lihtsalt selle peale, et Facebooki andmetel olid enamik plaadid juba ära müüdud. Kui müüb, siis ilmselt on väärt kuulamist. Ei olnud ühtki tema lugu varem kuulnud.

Pärast mõningast uurimist sain teada, et MC Sammalhabeme ning Kuera nime taha peitub noor tüüp Lauri Närep, kes juba mõnda aega kohalikus hip-hop maailmas enda kohta otsib. Ja kui plaadi sisse panin, siis esimesed viis - äkki isegi kümme - kuulamist ei osanud istuda ega astuda, sest Sammalhabet võib pidada teiseks eesti räppar. Eriline rõhk just sõnale "eesti" - see on mingi igiomane instinkt, mida võiks, peaks ja saab kuulda vaid kodumaises hip-hopis. Esimene oli Genka, kes nüüd juba 20 aastat räpimaastikul skoorinud on - kõik teised on lihtsalt mugandused, laenud, mingid järellainetused. Laenamine on muusikas paratamatus, aga kopeerimise kontekstis on keerulisem luua fenomeni. Sammalhabe on seda aga ilma mingi kahtluseta. Eesti räpi monument, mis nüüdseks on juba täiesti läbi müüdud.

 "Sammalbum" on mul juba pea kuu aega pidevalt mängijas käinud, aga mõtted ei tahtnud kuidagi paika loksuda. See on nii häirivalt vastuoluline, mis aga muudabki selle totaalselt nauditavaks - plaat käib ja ma jään kõigi nende kiiksude lummusesse. "Sissejuhatus" kõlab kui mingi creepshow - lollakalt vinguv blues-dubstep ja lasteaiavokaal. Täiesti haige, eksole. Vastuolulisus ongi selle plaadi kõige selgem joon - korraga kuuleb nii funki kui totaalselt staatilist tammumist. "Feim" on nagu võrgutustants, mida ei ootaks ühelt hip-hop biidilt. See peaks olema vihane meeste muusika, mitte sensuaalne ja meelitav. Ent Lauri Närep ei soovi enda riimide ja sõnadega särada, ta ei taha olla nagu teised. Ta seab biidid ja sämplingu pea kogu plaadil enda sõnadest ettepoole ja kõrgemale. Enamik kohalikud räpparid soovivad hiilata, seista troonil ja hüüda valjuhäälselt sõnu, mida inimesed peaksid kuulma. Sammalhabe teeb lihtsalt muusikat. Ja täpselt see mulle meeldibki.

"Olen läbimärg/mul on käbinälg" kõlab kui täiesti bonkers kanepientusiastide hüüdlause, aga täpselt selline see plaat ongi. Lihtne, totter ja lapsemeelne, ent poeb selle olemusega kuidagi hinge. Ta sämpling on suurejooneline ja võimas - orkestreeritud soul, mis peaks kõlama läänelikult ja vastukäivana "eesti räppari" ideele. Kuid see on disainitud täpselt õigesse konteksti. Kui Sven Grünbergi "Ballis" sa arvad, et kuuled sõnu, aga tegelikult on see kõik väljamõeldis, siis siin on teistpidi. Need on sõnad, riimid, laused, kuid nad paigutuvad kusagile tausta. Hääl ja kõne on siin vaid instrument. See on muusika, mida tõesti võiksid vabalt kuulata enda autos Sammalhabe, Kingpool ja Muhv, sest kas polnud nemadki pisut veidrad eluheidikud, ehk isegi loodrid. Või nagu Sammalhabe ütleb, laiskusakrobaadid. "Sammalbum" on ilusate eesti metsade hip-hop adruste randade gängsteritele.

Tänu kõigele sellele on see album ka žanriülene - siin võib kuulda küll õrnalt trip-hopi, maitsta vanakooli hip-hopi ja näha virvedamas moodsat unelevat elektroonikat, aga see pole ükski neist. Jamie XX, kes tegi 2015. aasta ühe parima albumi, suudab ehk midagi sarnast. Luua niivõrd suuri ja võimsaid emotsioone, et esimestel kuulamistel ahmid lihtsalt õhku. See on Eesti hip-hopi jaoks pea sama oluline plaat, kui oli kunagi "Legendaarne". Suured sõnad, aga see album on märgiline. Ja mul on ikka väga kahju nendest inimestest, kes ei saa seda plaati enam kuulata, kuna see on poodidest otsas. Sammalhabe, mina olen nüüd sinu fänn!

PS! Ma lihtsalt ei mõista, kuidas saab tulla üks noor tüüp ja teha sellise loo nagu "Motivatsioon". See kõlab nagu Bonobo, aga voolavuse ja sammuga jõuab ehk isegi kaugemale. Uskumatu. Ausalt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: