Koolon. Triin Soomets: loomingut seletagu teised, kuna kirjaniku asi on kirjutada ({{commentsTotal}})

Foto: kaader videost

Värskes "Koolonis" vestles Erni Kask luuletaja Triin Soometsaga, kes sai ootamatult 2016. aasta alguses ka õiguse kirjanikupalgale, kui Tõnu Õnnepalu sellest staatusest loobus. Saates vestlevad nad nii laiemalt kui ka täpsemalt luulest.

Triin Soomets leidis, et luuletamine on pigem üksildane tegevus. "Ma hakkasin mõtlema selle peale, et mida luuletamise all silmas pidada - kas ainult seda kirjapanemist või ka seda protsessi, kuidas luuletus valmib kuude kaupa." Ühe luuletuse sündimise variandina toob välja Soomets olukorra, kus sa mõtled mingi asja üle ja sa lihtsalt pead selle tekstina jäädvustama. "Mõned ehk kirjutavad selle arvamusartiklina, aga mul tuleb pähe luuletuse esimene rida, mis puudutab seda asja, mis antud hetkel puudutab või kriibib kuidagi - kui see esimene rida on olemas, siis ma kahtlustan, et selles on olemas see kogu tekst ja ma pean selle lihtsalt lahti kirjutama."

"Ennast on jube raske kõrvalt näha, aga mul on vaja kõike - ma pean olema palju üksi, aga ma vajan ka teisi inimesi," tõi Soomets välja, et ennast ta nii üheselt ükskikuks ei pea. "Minu arvamus on see, et luuletaja elu ei ole tema loomingust arusaamise juures tähtis," tõdes ta ja lisas, et looming peaks olema nii jõuline, et sellest on võimalik aru saada, mida ta tahab öelda, ilma et temast midagi teaks. "Luulele ei anna see absoluutselt midagi juurde, kui sa midagi inimest tead."

Soomets ütles, et kui keegi tuleks tema juurde mingi luuletuse kohta täpsustavaid selgitusi küsima, siis ta oleks valmis neid andma, aga pigem võiks seda teha teised. "Kellegi loomingut seletagu teised, kuna kirjaniku asi on kirjutada ning selleks on ju täiesti inimesed olemas, kes oskavad seda paremini."

Küsimused: Erni Kask (nu.unioon)
Kaamera, montaaž: Siim Lõvi (ERR)
Täname: Aare Pilv, Kristiina Kütt

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: