Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirjandusfestival HeadRead avalikustas tänavuse kava

Päev vähem kui nelja nädala pärast ehk 25. mail algab kaheksandat korda toimuv kirjandusfestival HeadRead, kus viie päeva vältel astub üles üle 25 välisesineja ning vähemalt kaks korda rohkem kodumaiseid kirjanikke ja kirjandusinimesi.

Festivalil esineb palju Venemaa suhetest maailmaga kirjutanud teleajakirjanik ja kirjanik Peter Pomerantsev (Suurbritannia), kellega vestleb president Toomas Hendrik Ilves. Ajalugu käsitlevad ka laia teemadeskaalaga ajaloolane ja antropoloog Erika Fatland (Norra) ning kõrgelt hinnatud biograafiate autor A. N. Wilson (Suurbritannia).

Krimikirjandust esindab tänavu maailma üks tuntumaid krimikirjanikke Donna Leon (USA) ning muidugi Jason Goodwin (Suurbritannia), kelle vedada on muuhulgas ülimenukas krimikirjanduse töötuba.

Ulme- ja fantaasiakirjanduse sõpradele jagub esinejaid igale maitsele ja mitmelt poolt üle maailma: Peter V. Brett (USA), Claire North ehk Catherine Webb ja David Hutchinson (Suurbritannia) ning pseudonüümi Michael Mortimer taha peituv kirjanikeduo Daniel Sjölin ja Jerker Virdborg (Rootsi).

Tänavu leiab kavast palju Soome kirjandust. Üle mitme aasta tuleb festivalile põhjanaabrite tuntuim kirjanik Sofi Oksanen, samuti Soome ajalugu käsitlev Katja Kettu ning lastekirjanik Siri Kolu, kahe viimatinimetatu teoste põhjal näeb kinos Artis ka filme. Värskendava kevadtuulena tuleb festivalile külla ridamisi Soome luuletajaid: murdekeelset luulet kirjutav Heli Laaksonen, Rauhatäti, Pyha Lehmä, Heiti Kiviharju jt.

Luulet pakub tänavune programm palju. Kaugeim külaline on Botswana luuletaja T. J. Dema, kelle esinemine tõotab pakkuda kustumatu elamuse. Põhjamaist luulemaastikku täiendab Carl Jóhan Jensen (Fääri saared) ning saartelt tulevad ka šoti-iiri luuletaja ja jutuvestja Margot Henderson, inglise luuletaja Annie Freud ning üks tuntumaid iiri keeles kirjutavaid inimesi Nuala Ní Dhomhnaill. Luuleprogrammi mitmekesistavad Jacques Tornay (Prantsusmaa), Kārlis Vērdiņš ja luulekooslus Orbita (Läti) ning Dmitri Vodennikov (Venemaa).

Venekeelset väliskirjandust esindavad tänavu Mihhail Šiškin ja Pavel Sanajev (Venemaa) ning vene keeles kirjutav Ukraina kirjanik Andrei Kurkov.

Lisaks väliskirjanikele on festivalil mahukas eesti kirjanduse programm, millega seoses esinevad muuhulgas Mari Saat ja Aino Pervik, rääkimata verinoortest ja vanematest luuletajatest. Kavas pole ainult kirjandus, vaid ka töötubasid, kirjanduslikke jalutuskäike ning festivaliga haakuvaid teatrisündmusi. Samuti on festivalil eraldi lastekirjanduse programm.

Kõik kirjandusfestivali HeadRead üritused on tasuta, v. a. teatrisündmused ning Niguliste kirikus toimuv luulemissa. Festivali kava võib veel muutuda, täieliku programmi leiab kodulehelt.

Kirjandusfestival HeadRead kuulub Euroopa parimate festivalide võrku EFFE.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: