X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marja Unt: Prima Vista on pidevas muutumises

Marja Unt.
Marja Unt. Autor/allikas: PM/Scanpix

Täna algab kirjandusfestival Prima Vista. 13. korda toimuva kirjanduspeo programmijuhi Marja Unti sõnul on festival pidevas muutumises ja püüab avastada uusi võimalusi kirjanduse tutvustamiseks.

Prima Vista tänavune alapealkiri on "Müstifiktsioon", millest oli inspireeritud just selline teema?
Teema osutab ühelt poolt sellele, et kuna Prima Vista toimub kolmeteistkümnendat korda, on seekord oodata üht-teist üllatavat ja salapärast, miks mitte ka müstilist. Samas - kuna Prima Vista on kirjandusfestival - osutab "Müstifiktsioon" ka sellele, et fiktsioonis on alati midagi, mis meid kas üllatab või siis jääb hoopis salapäraseks või tabamatuks, olgu siis süžeelisel või ka näiteks hoopis poeetilisel tasandil.

Olete rõhutanud, et siin ei tohi segamini ajada fiktsiooni ja müstifikatsiooni. Kui rääkida kirjandusmaailmas hetkel teemaks olevast, siis kas fiktsiooni puhul on olemas piirid, millest ei tohi kirjutades üle minna?
Fiktsiooni ehk väljamõeldise piirid on needsamad piirid, mis saavad olla mõttel või mille mõte endale ise seada võib. Kirjutamise ja avaldamise küsimus, eriti kui räägime sellest kirjanduse kontekstis, on aga keerukam teema, kus üheseid vastuseid palju ei leidu, samas pole see vast seotud niivõrd piiridega kuivõrd valikutega - nii kirjutaja kui ka lugeja jaoks.

Festivali patroon on seekord teemast lähtudes anonüümne, millal paljastub, kellega on tegu?
Usun, et festivali käigus saab selles asjas selgust, kui mitte enne, siis tänavuse festivali viimasel sündmusel, patrooni õhtul küll.

Mis on teie enda jaoks kõige huvitavamad või erilisemad sündmused, mida programmist välja tooksite?
Prima Vista programm on alati väga mitmekesine ja sündmusi leidub väga erinevate huvidega inimestele, seetõttu on raske mõnda konkreetset esile tõsta. Kindlasti soovitan kasutada võimalust tutvuda tänavuste väliskülalistega, põnevad tõotavad tulla ka näiteks avatseremoonia ning patrooniõhtu, külastada tasub traditsioonilist raamatulaata ja pargiraamatukogu, kus toimub ka kaks kontserti ja vabaõhukino, aga lisaks nimetatule on kavas veel palju huvitavaid sündmusi nii täiskasvanutele, noortele kui ka lastele.

Mis on sel aastal peale teemavaliku muutunud või on festival juba aastatega end nii õigustanud, et suuri muutusi ei ole vaja sisse tuua?
Igal aastal on Prima Vistal niisuguseid sündmusi või ettevõtmisi, mis toimuvad esmakordselt, selles mõttes on festival ikka pidevas muutumises ja pidevalt ka otsinguline, et avastada uusi võimalusi kirjanduse tutvustamiseks, lugejatele elamuste pakkumiseks ning nii esinejate kui ka publiku inspireerimiseks. Teema mängib siin oma rolli, aga uusi tuuli toovad ka meie partnerid ja kaaskorraldajad. Samas on aastate jooksul kujunenud välja traditsioonid - nagu juba nimetatud pargiraamatukogu ja raamatulaat, aga ka näiteks partnerlinna päev, mis tänavu toimub Haapsalus - ning need kindlasti jätkuvad.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: