Ira Lember tähistab juubelit ja esitleb värsket romaani ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kirjanik Ira Lember tähistab homme oma 90ndat sünnipäeva värske romaani "Hästikasvatatud mees" esitlusega. Raamat jutustab loo krimikirjanikust, kelle loomingu ja elu vaheline piir kipub hägustuma.

Ira Lemberi sulest on ilmunud lisaks 21-le romaanile 40 laste ja noorsooraamatut, novelle, nukunäidendeid ja sadu laulutekste, millest üks tuntumaid on ka eelmisel laulupeol ette kantud "Koolikell", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Osa teostest on sündinud koostöös Erika Esopiga ühise pseudonüümi Artur Erich all.

Ideede puuduse üle ei kurda tänane juubilar tänaseni. "Mul on ikka ideed tagavaraks, seda raskust mul pole, et pean ideid hankima, nad ise antakse kuskilt," ütles juubilar. "Olen aru saanud, et hea mõte ei lähe ära, see kinnistub kui ta tuleb," lisas ta.

Algsed ideed võivad aga kirjutamise käigus kõvasti muutuda, nii juhtus ka viimase romaaniga.

"Ütlesin viimase romaani pugul, et sellest tuleb novell, aga ta kasvas aina suuremaks ja lõpuks tuli ikka romaan," ütles Lember.

Ira Lemberi poeg ja kirjastaja Tõnu Lemberi sõnul on romaan inimloomuse süvakihtide analüüs. "Terve selle romaani II osa koosneb ainuüksi kirjavahetusest, mida peavad omavahel ühe eduka krimikirjaniku kaks abikaasat. Ehkki mees peab end hästi kasvatatud ja intelligentseks, joonistub abikaasade kirjavahetusest välja hoopis muud."

Ira Lember ütleb, et ammutab oma teosteks ainest pigem minevikust.

"Ma oleks nagu kohustatud seda ikka veel kirjutama, sest mul on veel mälestusi aastatest kui Eesti ära anti. Olen ise kõik need okupatsioonid üle elanud, sellest mitmes raamatus kirjutanud ja ega need ära lõpe," ütles ta.

Kirjanik lisas, et aeg, millest ta kirjutab oli romantiline, kuid nüüd on see muutunud. "Noortel ei ole ju aega kurameerida enam, kõik käib arvuti kaudu, ja mina olen oma ajas kinni, mulle meeldivad need vana aja lood. Eks noored kirjutavad praegusest ajast, kirjandust on nii palju, et igaühele jagub."

Soovime juubilarile õnne tema oma sõnadega: "Tervist surmani või tervist lõpuni!"

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: