Koolon. Margus Vaigur: võib öelda, et on olemas igaks žanriks kindel valgus ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Erni Kask kohtus "Koolonis" Margus Vaiguriga, kes rääkis talle nii enda valguskunstniku tööst kui võttis teemaks ka enda muusikaarmastuse.

Valguskunstnik Margus Vaigur leidis, et kuigi teatud mõttes saab öelda, et etenduse valguskujundus saab alguse tekstist - seda nii verbaalsest kõnest, kuid ka muusika- ja tantsutekstist - siis tihtipeale on aluseks hoopis inimesed. "Ikkagi eelkõige on tähtis see, kellega sa tööd tegema hakkad - on mõned kaastöölised, kellega on aastate jooksul palju kaastöid olnud ning on ilmselge, et me ei pea rääkima." Vaigur tõdes samuti, et kui on nõudlikum materjal, siis valmistub ta rohkem ette. "Selleks on valgusrežiis erinevad terminid - see on konkreetselt lina kirjutamine," ütles Margus Vaigur, et see kujutab endast lihtsalt mehaaniliselt lahtikirjutamist. "Pärast seda tuleb ajurünnak, kus mina hakkab seda kõike kokku tõmbama."

Vaigur kinnitas, et teatud mõttes võib öelda, et on olemas igaks žanriks kindel "valgus". "See on aga igaühe tegija asi, kas ta teeb klišeelikku valgus," ütles ta ja lisas, et kui Viljandi Kultuuriakadeemias ka räägitakse, et näiteks ooper nõuab suursugusemat valgust, siis tegelikult ei saa ka seda nii üheselt võtta. "On nii barokkooper kui ka see, mis on tänasesse päeva välja jõudnud." Kultuuriakadeemias ongi tema suurim ülesanne õppejõuna selles, et üliõpilastele seletada, mis on erinevused žanride vahel.

Küsimused: Erni Kask (nu.unioon)
Kaamera, montaaž: Siim Lõvi
Täname: Pärnu Teater Endla
Salvestatud Pärnus, hiliskevadel 2016

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: