Koolon. Toomas Raudam: hea kriitika on ilma kriitikata kriitika ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Erni Kask rääkis seekord kirjanik Toomas Raudamiga, kes rääkis nii loomeinimeste sõnavõttudest ühiskondlikult olulistel teemadel kui kirjanduse ja kriitika olemusest.

Nii elus kui loomingus on Toomas Raudamile paigad olulised olnud. "Kõige tähtsam on kodupaik, sinna tahan alati tagasi minna. Taaskohtumine koduga on väga oluline," ütles mõnda aega Pärnus elanud, kuid Paidest pärit kirjanik.

Raudami sõnul peab kirjanik millegi vastu olema, mõttetu on kirjutada referaati. "Kirjaniku jaoks on põhiprobleem, et ei ole enam millegi vastu olla. Kui mingi raamatu kirjutad, siis on võimatu, et seal kõik kõigiga nõus on," ütles Raudam. "Mis mõtet on näidata näpuda Euroliidu või EKRE peale, see peab tulema läbi inimese, pead looma vastava karakteri, kel on vastavad usud, mida ma ei pruugi jagada."

Kirjaniku sõnul on lootust, et loomeliitudel taastub komme olulistel teemadel sõna võtta. "Loodan praegu Kirjanike Liidu esimehe Tiit Aleksejevi peale, et see jälle toimiks. See on kõikide kunstnike ülesanne."

Raudam kirjutab ka arvustusi, kriitika on tema sõnul teine keel, mida tundma õppida. "Hea kriitika on ilma kriitikata kriitika. Mina seda hästi kirjutada ei oska ja pealegi seda ei taheta. Tahetakse saada hinnangut, mida on ka mõnikord raske langetada," märkis kirjanik, et on negatiivse hinnangu korral ka kirjutamata jätnud.

"Kriitika peab olema avar, kriitiku lugemus võiks olla suurem kui kritiseeritava teose kirjutaja lugemus," ütles ta.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: