Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Agnes Nurme: tasub osaleda Tartuffi nädalal algusest peale

Agnes Nurme
Agnes Nurme Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Täna õhtul algab 11. Tartu armastusfilmide festival, mille raames on võimalik näha nii mängu- kui ka dokumentaalfilme, osaleda vestlusringides ja külastada kodukohvikuid.

"Festivali vorm jääb alati samaks, aga sisu on uus ja huvitav," rääkis tänavusest Tartuffist üks peakorraldajatest Agnes Nurme Klassikaraadio saates "Suvejutud". Mängufilme näidatakse spetsiaalselt Tartu raekoja platsile rajatavad välikinos. Dokumentaalfilme näidatakse taas Athena kinos.

Tartu Ülikooli muuseum koostas viiepäevalise vestlusprogrammi, kus räägivad igal päeval uued inimesed. "Seal on seljakotiränduritest veganite ja feministideni, diplomaatidest teaduriteni," kirjeldas Nurme esinejaid. "Rahvas on väga kirev," lisas ta. Vestlusringide teemaks on "Maailma põrkumine", mis on saanud inspiratsiooni muuseumis olevast näitusest. "Jutustame rändamisest laiemas plaanis ja globaalsetest kodanikest, vastutusest ja jalajäljest," sõnas ta.

Varasemalt on publik öelnud, et filmid on väga kurvad. "Sel aastal on meil ka raskeid teemasid, aga kõigil on helgem lähenemine. Kõik ikka kulmineerub toredas võtmes," rääkis Nurme ning tõi välja Lõuna-Korea dokumentaalfilmi, mis kujutab 76 aastat koos elanud abielupaari igapäeva elu. "Peale 76 kooselu aastat tuuakse ikka lilli ja tehakse põsemusi," kirjeldas ta.

Mängufilmidest toob Nurme esile tänavuse festivali avafilmi "Sing Street", mis leiab aset 1980ndate Põhja-Iirimaal. "Tüdrukule muljet avaldamiseks väidab noormees kogemata, et on muusik. Selleks, et tüdrukule päriselt silma paista, peabki ta muusikaga tegelema hakkama," kirjeldas Nurme filmi. Filmi režissööriks on John Carney, kelle filmid on avanud ka kahte viimast Tartuffi.

Festivalile on oodata suurt publikut, kus lisaks korraldajate pakutud toolidele on kõigil võimalik ka enda istumisalus kaasa võtta. Selle jaoks on jäetud ruumi esimese rea ette. "Toolidele mahub 2000 inimest istuma, aga meil on käinud ka üle 4000 inimese," ütles Nurme ning lisas, et loomingulisemad inimesed mahuvad alati ära.

"Tasub tulla kohale juba avaõhtuks kohale, alustada Tartuffi nädalat ikka algusest peale," sõnas Nurme. "Üllatusi jagub, teeme publikuga ühe toreda aktsiooni," rääkis Nurme tänasest avaõhtust, kuid aktsioonist lähemalt rääkida ei soovinud.

Tartuff lõppeb laupäeval. "Teeme mõnusa kogunemise platsil, seal on erinevaid kodukohvikuid ja müüjaid. Dokumentaalfilmide programmi lõpetab tore film putukatest, mis pannakse toidu sisse," sõnas Nurme. "Etteruttavalt võib öelda, et võib-olla saab ka reaalselt maitse suhu," vihjas Nurme.

Tartuff toimub 1.- 6.augustini, mille raames linastub 13 mängu- ja 5 dokumentaalfilmi. Rohkem infot leiab siit.

Toimetaja: Mariliis Peterson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: