Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kunstnik elab kaevandustunnelis baldahhiinvoodis Parasiidi rannas

"Parasite Beach"

Eesti Kaevandusmuuseumis Kohtla-Nõmmel on avatud rahvusvaheliselt tunnustatud kunstniku Mery Crystal Ra interaktiivne-metamorfoossne-meditatsioon "Parasite Beach".

Kunstnik, kes Eestis on tuntud rohkem nime all Meeli Kõiva, esitleb endistes Kohtla kaevanduse kaevanduskäikudes oma valgusinstallatsiooni, mis mõtiskleb energiate muutumise ja vahetumise üle, maailmas kasutusel olnud energiaallikatest, uutest energialiikidest ning energiatest ja sünergiatest inimeste vahel. Näituse keskpunktiks on inimene, keda tehnoloogilise üliarengu juures maailm aina vähem vajab. Näituse keskne detail on baldahhiinvoodi, kus sünnib kogu näitust ilmestav unenäoline reaalsus.

Näituse tehnilise poole looja on Anton Jegorov ja installatsiooni helikujunduse autor helilooja Margo Kõlar. Näitusel kasutab Mery Crystal Ra nüüdisaegset infotehnoloogiat ja valgusseadistust, samuti video ja valgustehnikat. Kunstnik otsib vastust küsimusele, kas vanade tegevuste hääbumine jätab inimese üksnes maa-alustesse tunnelitesse pimeduse kätte või inimkonna päästab hoopis loovus, mis toob ta taas valguse kätte?

"Tegemist on parasiitpagulase meditatsiooni-residentuuriga, kus ristuvad tegelikkus ja nägemused, mõtted robotite ülemvõimust ja lootus inimeste vahelise sünergia-energiaga tulevikku kujundada," rääkis Mery Crystal Ra oma näitusest ise. Videotelt näeb tema mitmetelt konkurssidelt Euroopas ja Ameerikas auhindu toonud töid. Mery Crystal Ra on näituse üheks keskseks objektis võtnud ka kaevanduses voolava salajõe. Näitus leiabki aset muuseumi kahes kaevanduskäigus. Mery Crystal Ra on tänulik Eesti Kaevandusmuuseumi direktorile, kunstiajaloolasele Andres Kraasile, kes oli kohe nõus näituse toimumisega kaevandusmuuseumis, ning oli oma eriala tõttu ka tegelikuks näituse kuraatoriks

Mery Crystal Ra kutsuti tänavuse aasta algul ainsa Euroopa kunstnikuna UNESCO poolt korraldatud rahvusvahelise valgusaasta 2015 lõpuüritusele Meridasse Mehhikos esinema nii ettekandega kui valgusnäitusega. Konverentsil esines ta ühes paneelis Nobeli preemia laureaatidega. Kunstnik on samuti mitmekordne üleeuroopalise konkursi Light in the City laureaat.

Mery Crystal Ra näitus Parasite Beach on Eesti Kaevandusmuuseumis Kohtla-Nõmmel avatud 1. oktoobrini. Näitust toetab Eesti Energia.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: