90 raamatut 90 päevaga. Leelo Tungal, "Koera elu" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Suveilm.
Suveilm. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1976

USA kosmoselaev Viking maandub Marsil ja hakkab sealt Maale fotosid saatma. Neid fotosid nähes on paljud kindlad, et Marsil on voolanud vett. 18. juulil võidab Aavo Pikkuus Montreali olümpiamängudel jalgratta 100 kilomeetri meeskonnasõidus kuldmedali. See on tore. Sel aastal laiab aset ka halbu asju. 25. oktoobril toimub Osmussaares maavärin. Värina võimsust mõõdetakse Richteri skaala järgi 4,75 magnituudi. Midagi eriti hullu ei juhtu. Saare keskel tekib kivimajja pragu, mis ulatub räästast maapinnani. 8. augustil puhkeb Rakvere rajoonis Letipeal konflikt puhkavate tööliste ja tüli norivate purjus NSV Liidu piirivalvurite vahel. Üks valvur avab automaatrelvast tule, tappes 6 ja haavates 18 inimest. Lisaks tulistab ta rindu üht teda takistama tulnud kolleegi, kes sureb hiljem haiglas. Lõpuks sooritab laskja enesetapu endale näkku tulistades.

Selle ebameeldiva jutu peale on kohe hea rääkida kirjandusest. Aastal 1976 ilmub Lennart Meri "Hõbevalge" ja Leelo Tungla lasteluuleraamat "Koera elu". See on kontseptuaalne kogu. Kõik luuletused raamatus räägivat eri tõugu koertest, aga on luuletus ka päris krantsist. Leelo Tungla luuletusi ja jutte on alati mõnus lugeda. Olgugi, et nad on enamjaolt mõeldud lastele, kirjutab Tungal justkui inimesele. Mis polegi lastekirjanduse juures nii tavaline. Mõnikord on lastekirjanik liiga kehv kirjanik, et kirjutada täiskasvanule, aga lastele justkui võib. Teinekord muutub lastekirjanik ise lapseks, hakkab ninnutama-nännutama, tuti-pluti. Leelo Tunglal seda muret ei ole, ta on vaimukas ja tema lasteluule on selline, mida võib ükskõik kes lugeda. Nagu võib lugeda alati "Muumitrolle" või "Pipit".

Ja lastest veel. Eesti keeles ilmub ka Benjamin Spocki raamat "Teie laps". Kui kaks aastat tagasi – 1974 – ilmus raamat "Avameelselt abielust", mis kindlasti mõjus eestlaste iibele positiivselt, ja Leelo Tungal teeb omalt poolt, et neil lastel oleks tasemel luulet, siis Spocki raamat mõjub vastupidiselt. Lõpuks ometi saavad nõukogude eesti inimesed teada, kuidas peab lapsi kasvatama! Seda raamatut lugedes peab ütlema, et kerge see ei ole. Võimalik, et paljud on just tänu sellele "Teie lapse" raamatule laste saamisest hoidunud või seda edasi lükanud, sest tulevik näib kui koera elu. Juba mähkmepaneku õpetus võtab enda alla pool lehekülge tihedat teksti. Lapse toitmisest ei taha rääkidagi. Paar lauset lõpetuseks ehk siiski:

"Kui te toidate last kunstlikult, ostke vähemalt 9 pudelit. Päevas läheb teil tarvis 6-8 pudelit, tõenäoliselt lõhute mõne ka ära. Ka on teil vaja suurt kastrulit pudelite keetmiseks jne."

 

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: