Koolon. Rosita Raud: kunstnik on kogu aeg tööl, tal pole puhkust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kaader videost

Hooaja kuuendas "Koolonis" külastas Erni Kask teatrikunstik Rosita Rauda, kes rääkis leedulase elust Eestis ning kunstnikutöö täielikkusest.

Rosita Raud arutles "Koolonis", et leedulastel ja eestlastel on ajalooline kogemus pagulastesse väga sarnane. "Leedu on katoliiklik riik ning usk on väga tähtis osa isegi olukorras, kus sa ei ole ise usklik, sest perekonnatraditsioonid on siiski alati olemas," ütles Raud ja kinnitas, et tänu sellele tegelevad leedulased ilmselt eriti hästi just kollektiivsete tegevustega nagu korvpall. "Eestis oleme me kõik siiski natukene individualistid," mõtiskles ta ja tõdes, et Eestis on ennast palju lihtsam tõestada. "Ma küll ei tea ühtegi Eesti kunstnikku, kes töötaks Leedus."

"Minu mõtlemise keel sõltub puhtalt sellest, millest ma mõtlen, sest kui ma praegu seda intervjuud teen, siis ma mõtlen kiirelt eesti keeles, kui ma mõtlen enda emast, siis on ka mõtted leedu keeles ning kui ma mõtlen kasvõi Vene Teatri tööde peale, siis on peas vene keel," ütles Rosita Raud.

"Kui sa oled juba 30 aastat kunsti vallas töötanud, siis on raske seda tööd mitte armastada," tõdes Raud. "Sa ei saa ainult istuda ja teha mingeid makette ja kavandeid, sest inimesel on oma personaalne elu ning ta ikka reisib ja käib mingites muuseumites," selgitas teatrikunstnik ja ütles, et ta ei suudaks keskenduda ainult enda teatritööle. "Kunstnik on tegelikult kogu aeg tööl, tal ei ole puhkus."

Raudade perekonda sattumise üle on Rosita Raud väga õnnelik. "Raudade perekonnas ei ole küll ringkaitset, aga seal on meeletu lojaalsus üksteise vastu," sõnas ta ja selgitas, et inimesed on nii lojaalsed, et nad lubavad teineteisel teha isegi vigu. "Nad ei hakka sind õpetama, kuidas elada, vaid sul on õigus olla see, kes sa oled."

Küsimused: Erni Kask
Kaamera, montaaž: Siim Lõvi (ERR)
Salvestatud sügisel 2016

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: