Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anders Härm: Punabi kunstikogu on eriline fotode rohkuselt

Margus Punab on arst, kelle kunstikogumise kirg toob sel aastal Eesti kunsti austajad juba mitmendat korda näitusesaali. Oktoobri lõpus avati Mikkeli muuseumis näitus "Vägi ja valu. Teosed Margus Punabi kogust". Kultuurisaates "OP" analüüsis näitust kunstiteadlane Anders Härm.

Härm rääkis, et tema sai Margus Punabi kunstikogust teada 2012. aastal, kui tegi EKKM-is näituse viie erakollektsiooni põhjal.

Punabi kogu põhja moodustavad Härmi sõnul kolm Eesti modernistliku kunsti ajaloo vaala: ANK´64, Visarid ja SOUP´69.

"Seda kollektsiooni on justkui järjest nende peale kasvatatud. Väga eriline on Eesti kunstikogumise kontekstis see, et selles kogus on väga palju fotosid. Ja minu teada kuulub ainsana Eesti kunstikollektsinääridest tema kogusse ka üks videoteos, mis on väga kõva sõna," rääkis Härm.

Näituse on kureerinud Peeter Laurits, kes lähenes Punabi kogule Härmi sõnul autoportree motiivi kaudu.

"Siin on ka näiteks selliseid huvitavaid nükkeid, mis tegelikult nihestavad seda kujutluspilti kunstnikust, mis meil kujunenud on," ütles Härm ja tõi näiteks lasteraamatute kontekstis tuntud Edgar Valteri seksuaalselt laetud aktimaali 1967. aastast.

"Koguja lähtub ikonofiiliast: ostan seda, mis mulle meeldib. See on ihapõhine suhe, mis põhimõtteliselt ei hooli kunstiajaloolistest konventsioonidest. Muuseumi positsioon on ikonoklastiline, positsioneerib iga pildi kunstiajaloolisele teljele, ütleb, kas see on hea või halb, oluline või ebaoluline jne, ühesõnaga, kastreerib seda pildi naudingut. Selle kogu puhul on need võib-olla kõige paremas parlanksis," arvas Härm.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "OP"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: