Esilinastub eestlaste film Valgevene riigipeast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Pimedate Ööde Filmifestivalil esilinastub homme õhtul värske eesti dokumentaalfilm "Šuša", mis portreteerib Valgevene esimest riigipead Stanislav Šuškevitšit. Poliitika on selles filmis jäetud tagaplaanile. Filmi autorite Lauri Lippmaa ja Aivar Valdre eesmärk oli näidata suurmeest inimlikust küljest.

Valgevene esimene riigipea Stanislav Šuškevitš algatas veerandsaja aasta eest Valgevene, Venemaa ja Ukraina vahel sõlmitud Belovežje lepped, millega saadeti laiali Nõukogude Liit. Endise riigipea missioon on ajaloolise tõe kuulutamine, seetõttu nõustus ta ka eestlaste tehtud dokumentaalfilmis osalema.

Homme esilinastuv film portreteerib Šuškevitšit kui lihtsat ja südamlikku inimest.

"Kuna 25 aastat Nõukogude Liidu lagunemisest on kätte jõudmas ja PÖFF on see koht, mida me saame filmi platvormina kasutada, siis esimese hooga teeme dokumentaalfilmi just inimesest, portreeloo," selgitas filmi autor Lauri Lippmaa.

"Me üritasime näidata, et president on ka normaalne inimene, elab nagu me kõik, ta on väga sümpaatne ja töökas inimene ja ta on üks väheseid inimesi, keda ma tean, kes oma sõna peab alati 100 protsenti," lisas teine autor Aivar Valdre.

Tulevikus jõuab teleekraanile ka teine, poliitiline dokumentaalfilm.

"Kui meil see õnnestub, siis me püüame rääkida mitte ainult Valgevenest, vaid kogu kontekstist laiemalt, ehk siis Ukrainast, Venemaast, Valgevenest, n-ö vennasrahvastest. Kuidas nad seal koos elavad ja miks nad läbi ei saa?" sõnas Valdre.

Pole juhus, et koos homse esilinastusega esitleb Stanislav Šuškevitš ka oma värskelt eesti keelde tõlgitud raamatut "Minu elu. NSV Liidu hukust ja elustamise püüust".

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: