Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anna-Stina Treumund võtab kokku normid, mida meestekeskne ühiskond naisele seab

Foto: Anna-Stina Treumund

Anna-Stina Treumundi isikunäitusel on keskmes naise keha ja selle loomulik funktsioneerimine. Näitus Tartu kunstimuuseumis uurib ka piire ja norme, mida meestekeskne ühiskond naise kehale seab.

Anna-Stina Treumundi "M-i märg unenägu" uurib ühiskondlikke, naise füsioloogilisele toimimisele ja seksuaalsusele kehtestatud norme ning visualiseerib nende murdmist. Kunstniku sõnul näeb näitusel õnnelikku, mänglevat, sarkastilist ja enesekindlat naist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Minu jaoks on selle näituse üks põhitöid töö "Juga", kus on siis püsti pissiv naine, mis on ma ise, vorm on minult võetud, millel on väga palju tsitaate. Ta on mõeldud just Tartus näitamiseks, see on tehtud selle muuseumi jaoks. See sõnum ei ole mitte see, et, naised, lähme välja pissima ja rögastama, vaid et miks on mehele lubatud ühed asjad ja naised peavad olema hästi viisakad," lausus kunstnik.

Anna-Stina Treumundi sõnul soovib ta näitusega alustada diskussiooni maailmapildi üle, mis seab piire naiste eneseteadvusele ja käitumisele avalikus ruumis. "Isegi, kui keegi näitusest ei kirjuta, et see ei jõua igasse kodusse või internetti, siis ta jääb ajalukku. Pluss siis külastajad, kui neil jääb ainult üks töö meelde, siis ma arvan, et see on piisav," tõdes Treumund.
Kuraator Rael Artel ütleb, et näitus on vastulause naiste suhtes üleolevale ja objektistavale käitumisele.

Kuraator Rael Artel lisas, et näitus jõuab publikuni õigel ajal "Tänapäeva maailmas, mis eriti sellel aastal on väga-väga palju muutunud. Ma pean silmas näiteks Ameerika presidendivalimisi, kus presidendiks sai inimene, kes on rääkinud, et kui sa naist näed, siis lihtsalt tee, mis sul pähe tuleb. Ma arvan, et see näitus tuleb väga õigel ajal oma temaatikaga. Kõik need küsimused on ju väga-väga õhus," ütles Artel.

Anna-Stina Treumundi näitus jääb Tartu kunstimuuseumis avatuks 26. veebruarini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: