Prantsuse pianist Nicolas Horvàth viib eesti muusikat New Yorki Carnegie Halli ({{commentsTotal}})

Tõnu Kõrvits
Tõnu Kõrvits Autor/allikas: Harri Rospu

Prantsuse pianist Nicolas Horvàth toob oma järjekordses soolokavas ettekandele ka kahe Eesti helilooja, Jaan Räätsa ja Tõnu Kõrvitsa muusikat, viimaselt talle pühendatud uue klaveriteose.

Pianist Nicolas Horvàthi soolokavas 30. jaanuaril New Yorki Carnegie Halli Weill Recital Hallis on kontserdi peaheliloojaks Philip Glass. Selle kõrval mängib pianist ka Eesti heliloojate teoseid: Jaan Räätsa Klaverisonaati nr 9 (red. 2014) USA esiettekandes ning Horvàthile pühendatuna Tõnu Kõrvitsa uut pala „My Secret Garden“ (2017) maailmaesiettekandes.

Kui Horvàth mängis oma debüütkontserdi Carnegie Hallis kaks aastat tagasi 9. jaanuaril, tellis ta selleks puhuks ka Jaan Räätsalt uue teose, väikese prelüüdi op. 128. Ta selles sündmuslikus kavas oli terve rida tema tellitud uusi palu, koguni 13 heliloojalt, reas veel esmaesitused USAs. Paljude tema kontserdikavade peasisuks on viimasel ajal olnud Philip Glassi klaverilooming, ta on väga mahukaid ülevaatekontserte Glassi loomingust teinud sarjas „The Glassworld“ mitmel pool, Glassi ka plaadistades. Samaviisi on ta meie sajandi publikule tutvustanud Erik Satie väga põnevat loomingut, ja mitmeid teisi, ka klassikuid taasesitades.

Eesti muusika juurde on Horvàthi toonud eeskätt Jaan Räätsa looming. Ta on seda mänginud paljudel puhkudel, sh ka Milano EXPO Eesti paviljonis näituse viimasel päeval, kavas enam kui tosin ainsana Räätsa klaveriteoseid, samuti Europarlamendile Strasbourg'is, Pariisis mitmes saalis, Kiievis, Odessas ja Minskis jne, mänginud seda ka Eestis. Ta on enda kõrvale toonud Räätsa teoseid esitama ka teisi muusikuid, sealhulgas itaalia pianisti Lorenzo Meo, kellega ta mängib klaveriduos, Lorenzo Meo loomulikult ka üksi oma soolokavades, või orkestriga. Meie heliloojate hulgas, keda ta on puudutanud, on veel Rudolf Tobias, Arvo Pärt, Liis Viira, Mihkel Kerem, Kerstin-Elisabeth Kullerkupp, René Eespere, Vsevolod Pozdejev.

Nüüd on ees oodata tema teekonna loomuliku jätkuna Eesti uusteose esiettekannet New Yorki Carnegie Hallis. Ilmselt on siingi olnud mängus Horvàthi algatus tellimuse näol Tõnu Kõrvitsale. See suursündmus meie muusika jaoks leiab aset 30. jaanuaril ühes muusikamaailma kuulsaimas kontserdimajas Carnegie Hallis, kus Tõnu Kõrvitsa muusika pole kunagi varem kõlanud. Nüüd kuuldakse seal esmakordselt Tõnu Kõrvitsa alanud aastal värskeltvalminud teost „My Secret Garden“.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: