"Ringvaade" külastas ikoonimuuseumi
Tallinna vanalinnas aadressil Vene 6 asub ikoonimuuseum, mis jääb linnakära eest varjule. "Ringvaate" reporter Jüri Muttika käis uurimas, mida seal muuseumis näha saab.
Ikoonimuuseumi tegevjuht Tiina Jurjeva selgitas "Ringvaates", et muuseum asub sellises kohas, kus oled küll Raekoja platsist 300 meetri kaugusel, aga turiste samas näha ei ole. "Muusuemi asukoht soodustab keskendumist ja seda, et inimesed tulevad, võtavad aega ja tutvuvad rahulikult selle kunstiga."
Ikoonimuuseumi giid Orest Kormašov tõi välja ka kolm kõige olulisemat ikooni, mida muuseumis näha saab. Kolmandale kohale paigutas ta Gavriil Frolovi maalitud ikoon, kus on kujutatud Kristust. "Eripäraks on aga see, et teoses saab näha maailma kõige tunnustatuma ikoonimaalija Andrei Rubljovi nägemust Kristusest, mis on ikoonimaalijatele olnud aluseks sadu aastaid."
Teisel kohal on ikoon prohvet Eelia eluloost, mis Kormašovi sõnul näitab seda, milline ikoon oma olemust võiks olla. "Väga värvikirgas, selgete, võiks isegi öelda rõõmsate värvidega, samuti küllalt jutustav," ütles ta ja tõi välja, et teosel saab näha kolme põhivärvi ehk sinist, punast ja kollast. "Väheoluline ei ole ka see, et need kolm värvi annavad optiliselt kokku valge." Teose keskmes olev Eelia on tema sõnul tuntud prohvet, kes on armastatud maapiirkondades, eriti Põhja-Venemaal ja Setumaal.
"Ikooni väärtus on seotud vanuse ja säilivusastmega," ütles ikoonimuuseumi giid ja esitles muuseumikogu kõige vanema maalitud ikooni, millel on kujutatud Vladimiri jumalaema. "Me täpselt selle ikooni ajalugu ei tea, aga Venemaa rikkad suguvõsad on selliseid ikoone läbi sajandite säilitanud ja tõenäoliselt on ka sellel pikk ajalugu."
Ikoonimuuseum (Vene 6), mille väljapanekul saab näha 428 eri ikooni, avatakse külastajatele vaid kokkuleppel.
Toimetaja: Kaspar Viilup
Allikas: "Ringvaade"