Kevad toob endaga traditsiooniline muinsuskaitsekuu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Muinsuskaitsekuu
Muinsuskaitsekuu Autor/allikas: Pressimaterjalid

Teisipäeval, 18. aprillil avab Eesti muinsuskaitse selts iga-aastase muinsuskaitsekuu.

Laste ja noorte kultuuri aastal avatakse pidulikult muinsuskaitsekuu Eesti lastekirjanduse keskuses. Kuu avab Riigikogu ase-esimees Enn Eesmaa, esinevad Tallinna reaalkooli kooristuudio mudilased.

Muinsuskaitsekuu avamisel tunnustab muinsuskaitse selts teenetemedalitega tegusaid vabatahtlikke, kes on kaasa aidanud Eesti kultuuripärandi hoidmisele ja kaitsmisele. Paraku tuleb õppida ka tehtud vigadest ning seetõttu annab EMS välja ka Karuteene medali.

Karuteene medali asutas selts 1997. aastal tõstmaks esile isikuid, organisatsioone ja institutsioone, kes pärandkultuuri väärtustava avalikkuse arvates on tekitanud suurt kahju Eesti ainelise kultuuri mälestistele, ajaloolistele traditsioonidele ning institutsioonidele. Karuteene kandidaate leidmiseks pöördus EMS avalikkuse poole.

Tõstmaks esile muinsuskaitseteaduse ja igapäevaelu seoseid asutas Eesti muinsuskaitse selts 2016. aastal uue auhinna: Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna. Kuu avamisel tutvustab EMSi esimees Peep Pillak auhinnale kandideerimise tingimusi.

Käima läheb ka rahvusvaheline noorte muinsuskaitsealane fotovõistlus. Osaleda saavad kuni 20-aastased noored, kel huvi ajaloo, pärandi ja elukeskkonna vastu laiemalt. Fotosid ootab EMS kuni 10. juunini.

Muinsuskaitsekuu jooksul toimub mälestisi ja kultuuriloolisi paiku tutvustavaid ringsõite, heakorratalguid, muinsuskaitseteemalisi seminare, praktilisi töötube, näitusi ja filmiõhtuid. Kuu kava täieneb jooksvalt.

Muinsuskaitsekuu, mis on suurim ja kõige rahvarohkem kodanikualgatusel toimuv Eesti ajaloo- ja kultuuripärandit tutvustav ettevõtmine, toimub igal kevadel alates 1985. aastast. Kuu algab rahvusvahelisel muinsuskaitsepäeval 18. aprillil ja kestab kuni rahvusvahelise muuseumipäevani 18. mail. Muinsuskaitsekuu läbiviimisel teeb Eesti muinsuskaitse selts koostööd riigiasutuste ja kohalike omavalitustega, eraettevõtete ning arvukate vabatahtlikega.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: