Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Muinsuskaitse aastaraamatu fookuses on Rotermann ja Arsenal

{{1496387760000 | amCalendar}}
Foto: Tõnu Tunnel

Paides esitletud muinsuskaitse aastaraamatu fookuses on tööstuspärandi restaureerimine. Esile tõstetakse Tallinna Rotermanni kvartali endist viljaelevaatorit ja omaaegset Arsenali sõjatehase hoonet, mille kordategemine ja kasutuselevõtt on selge märk, et arendaja, arhitekti ja muinsuskaitse heas koostöös on kõik võimalik.

Muinsuskaitse aastaraamat võtab kokku olulisima, mis kultuuripärandi restaureerimise ja uurimise valdkonnas möödunud aastal ära tehti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eesmärk on populariseerida pärandi valdkonda ja anda ühiskonnale aru, mis meie pärandi valdkonnas toimub. Ja võib-olla on selle väike eesmärk ka see, et tõestada kõigile, et kõik on võimalik," rääkis muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.

Nagu selgus, on kõik võimalik ka tööstuspärandi korrastamisel. Rotermanni kvartali viljaelevaatorile tänapäevase funktsiooni andmise eel kõheldi siiski pikalt, kas sellest üldse asja saab.

"Kuidas on võimalik sellist hoonet, millel peaaegu aknaid ei ole, väga kõrget ja massiivset hoonet, kasutusele võtta. Anda talle uus funktsioon selliselt, et oleks täidetud ka muinsuskaitse seatud nõuded," selgitas Tallinna linnaplaneerimise ameti juhtivspetsialist Henry Kuningas tekkinud küsimusi.

Arsenali sõjatehase kompleks Tallinnas pole muinsuskaitse all, ometi tunnustatakse nüüd selle muinsuskaitsetundlikku restaureerimist.

"Nii arendaja kui ka arhitekt on selle hoone arhitektuurset ilmet ja neis asuvaid detaile võimalikult suurel määral alles hoidnud, restaureerinud ja esile tõstnud," kinnitas Kuningas.

Aastaraamatu artiklid pärinevad 57 autorilt. Kirjutatakse mitme mõisa restaureerimisest, raidkivimuuseumi loomisest, Piirissaare palvela põlengujärgsetest konserveerimistalgutest. Raamatus on ka ajalooga seotud artikleid.

"Väga huvitav lugu on ka Maarja Vaino sulest, mis räägib Anton Hansen Tammsaare kodutalu saamisest Vargamäe muuseumiks sügaval nõukogude ajal," tõi muinsuskaitse aastaraamatu peatoimetaja Reesi Sild.

Aastaraamat ilmub muinsuskaitseameti, Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakonna ning EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna koostöös ning juba 13. korda.

 

Toimetaja: Madis Järvekülg, Merili Nael, Olev Kenk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: