Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hendrik Toompere jr toob Linnateatris lavale Ida-Euroopa maanteeseikluse

Hooaja avaüritus: kohtumine lavastajaga.
Hooaja avaüritus: kohtumine lavastajaga. Autor/allikas: Tallinna Linnateater

11. novembril esietendub Tallinna Linnateatri Taevalaval Hendrik Toompere jr lavastus "Kaks vaest rumeenlast". Lavastus viib vaataja koomilisele road trip’ile läbi postkommunistliku Ida-Euroopa reaalsuse.

Hendrik Toompere jr sõnul rääkis näitemängu kasuks eelkõige teksti mängulisus ja võimalusterohkus. "Mind kõnetas vaesuse ja võõraks olemise temaatika ning autori oskus lahti lõigata valupunkte, mis lõpuks kergitavad meie ette küsimuse, kas kellelgi on üldse õigus pidada end teistest paremaks," ütles Toompere jr, kes lavastab Linnateatris esimest korda.

Toompere sõnul pole noore poola autori näidendi lavastamine kindla peale minek, jättes kõik võimalused lahti. "Kuna tegemist on niivõrd mängulise materjaliga, siis jätab ta tegijatele väga palju ruumi fantaseerida."

Dorota Masłowska näidend, mille originaalpealkiri on otsetõlkes "Kaks poola keelt oskavat vaest rumeenlast", ironiseerib ksenofoobia ja erinevate ühiskonnakihtide vahel valitsevate lõhede üle, olles samal ajal nii kurbnaljakas kui teravalt tõsine. See on lugu kahest täbaras olukorras inimesest, kes istuvad võõrasse autosse ning ei välju sealt enne, kui neid on kohale viidud. Ent kuhu täpsemalt – seda ei tea nad isegi.

Dorota Masłowska (sündinud 1983) on auhinnatud poola kirjanik ja ajakirjanik. Tema tähelend sai alguse juba 19aastaselt, mil ta kirjutas oma esimese romaani. Masłowska isikupärase keelekasutusega kirjatükid on pälvinud kõik Poola suuremad kirjanduspreemiad, ühtlasi on tema teosed saanud rahvusvahelist tähelepanu.

Lavastuse "Kaks vaest rumeenlast" kunstnik on Kristjan Suits, muusikaline kujundaja Lauri Kaldoja, dramaturg Triin Sinissaar. Mängivad Hele Kõrve, Argo Aadli, Epp Eespäev, Anne Reemann, Margus Tabor ja Kalju Orro. Näidendi tõlkis eesti keelde Margus Alver.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: