Tiina Saluvere. Teatritarga töölaualt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Voldemar Panso
Voldemar Panso Autor/allikas: Arnold Moskalik

Lea Tormise kirjavahetus Merle Karusooga Voldemar Panso päevikute avaldamise asjus.

Seekordne kultuuriloolise arhiivi allikapublikatsioon heidab pilgu ühesse alles täienevasse personaalkogusse EKLA-s – selleks on teatriteadlase ja teatriajaloo professori Lea Tormise (1932) isikuarhiiv, mille üleandmine algas 2012. aastal ja jätkub veel.

Siin leidub hulgaliselt kirju persoonidelt, kes on olnud olulised eesti teatris ja ka rahvusvaheliselt: Ella Ilbak, Reet Neimar, Jaak Rähesoo, Natalja Krõmova, Ida Urbel, Ülo Vilimaa, Viktorina Kriger, Terttu Savola jne. Ka sugulaste kirjavahetus on selle fondi puhul enam kui isikulooline materjal – nii on näiteks Tormise venna Paul-Eerik Rummo, kirjaniku ja poliitiku, kirjad sageli just teatriteemalised.

Lea Tormise abikaasa oli rahvusvaheliselt tuntud helilooja Veljo Tormis, kelle materjale (eeskätt ühistöid ja ühiseid kirjavahetusi) leidub arhiivis samuti.

Palju on arhiivis teatrilooliste uurimuste käsikirju ja nende mahukat eeltööd kajastavaid materjale, eeskätt Tormise enda kirjutatud ja koostatud raamatutega seotut („Teatrimälu“, „Eesti teater 1920–1940“, „Eesti balletist“ jmt.), aga ka retsensioone-kommentaare-täiendusi teiste koostatud raamatutele, kus ta on olnud nõuandjaks, retsensendiks, konsultandiks. Lisaks õppejõutööd kajastavad materjalid, teatriajaloo jäädvustamine jne.

Avaldatud kirjavahetuse teiseks osapooleks on eesti lavastaja Merle Karusoo (1946), kes on tuntud eeskätt oma eluloo-aineliste dokumentaalsete lavastuste poolest, olles nn. mäluteatri või sotsioloogilise teatri rajaja Eestis. Ühtlasi oli Karusoo ka Voldemar Panso õpilane ja tema loomingu uurija.

Kirjavahetuse teemaks on Panso päevikute avaldamine, kus Karusoo on olnud koostajaks-kommenteerijaks, Tormis konsultandiks. Selgub, et Tormise roll on olnud üsna oluline. Päevikud ilmusid 2007, kirjavahetus pärineb samast aastast. Siit nähtub, kui keeruline on see tavaliselt suuresti varju jääv töö, mida tehakse ühe kommenteeritud allikapublikatsiooni väljaandmisel.

Voldemar Panso (1920–1977) oli eesti teatriajaloos üks olulisemaid lavastajaid ja teatrijuhte. Tema rajatud (1957) on ka seni tegutsev Eesti olulisim teatriõppeasutus EMTA lavakunstikateeder, mille juhiks ja näitlejate koolitajaks ta oma surmani oli. Päevikute väljaanne oligi pühendatud õppeasutuse 50. juubelile. Tema arhiiv asub samuti EKLA-s, kuid sellele juurdepääs on olnud sugulaste soovil piiratud, mis kahjuks on takistanud ka uurimistööd.

Kirjavahetus on suures osas elektroonne, mis võimaldab põgusalt puudutada ka digiarhiveerimise teemat: kuidas tagada tulevikus e-kirjade säilimine ja arhiivi jõudmine jms. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Tuna

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: