Keelesäutsujad: elame monoloogide ja muljeavaldamise ajastul ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Vikerraadio "Keelesaates" jagasid oma mõtteid eesti keelest, murekohtades ja rõõmudest Riina Eentalu ja Priit Kruus, tänu kellele jõuavad igal esmaspäeval eetrisse ka "Keelesäutsud".

Priit Kruusi sõnul on keelekasutuses palju rohkem hakatud rõhutama mitte sõnumi selgust või arusaadavust, vaid seda, kas sinu sõnum tekitab resonantsi. "Kas keegi ärritub selle peale, kas massid reageerivad, kas sõnumi üle tekib debatt," ütles ta ja tõi välja, et sõnumi sisu pole enam oluline. "Tähtis on see, et sind on märgatud. Mingis mõttes elame ajastul, kui sõnumi väärtust mõõdetakse tema plahvatusvõime järgi."

Riina Eentalu tõde, et tegemist on mulje avaldamise ajastuga. "Selle asemel, et midagi selgitada ja sõnumi sisu edastada, on suhtlus ja mõtlemine sobitatud kantseliitliku teksti ametnikelt, poliitikutelt ja pressiesindajatelt," kinnitas ta, lisades, et inimesed on sellega harjunud.

"Avalik suhtlus käib niipidi, kuidas pakendada oma poliitilised otsused nii, et avalikkus saaks sellest otsusest võimalikult otsustajale sobivalt aru," tõdes Kruus ja tõoi välja, et kui peaminister annab praegu intervjuusid, mis puudutavad uut maksuseadust, siis on näha, et on väga jõuline narratiiv pähe õpitud, mida tuleb esitada. "Selget ühe lausega sõnumit sealt ei tule."

"Infoajastu, kus me elame, on monoogide ajastu: säutsumine, Facebooki postitamine jätab petliku mulje, et kõigil on võimalik reageerida, aga kuidas tegelikult sinust aru saadakse, see jääb õhku," tõdes Priit Kruus.

"Keelesäuts" on eetris esmaspäeviti kell 7. 25 ja Piret Kriivani juhitav "Keelesaade" pühapäeviti kell 15.05 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: