Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meelis Oidsalu: Eesti on täis teatrihulle

14. jaanuaril alustab Vikerraadios uus saade "Teatrivaht", kus arutletakse eesti teatris ja Eesti teatrites toimuva üle. "Vikerhommikus" oli külas saate toimetaja Meelis Oidsalu, kes rääkis lähemalt, mida värske saatesari endast kujutab.

Pealkirja "Teatrivaht" mõtles Oidsalu sõnul välja saatejuht Madis Kolk. "Eks see on kuulaja enda otsustada, kas me peksame seal vahtu või peame vahti," selgitas ta, lisades, et nad proovivad teha mõlemat. "Saate eesmärk on elavdada kultuuriajakirjandust, kui eriti teatrist räägitakse tihti sisuturunduslikus võtmes, siis me üritame heas mõttes vahtu üles peksta ja teha teatri telgitagustesse, aga ka lavale piiluva jutusaate, nagu on meil erinevad poliitikasaated."

"Eesti on täis teatrivahte-teatrihulle, igas suguvõsas on mõni inimene, kes on näinud praktiliselt kõik uuslavastused ära, auditooriumit peaks saatele jaguma," tõdes Oidsalu ja kinnitas, et nad üritavad saates pakkuda vaadatavaid ja kättesaadavaid asju. "Enamasti sõnateatri vallast, aga me ei ütle ära ka tantsu- ja muusikateatri käsitlemisest, kindlasti räägime mõnest ooperist, kui saame mahti etendusi külastada."

"Põhireegel on see, et teeme küll ekskursse teatriajalukku ja teatriteooriasse, aga sellel meie toodetaval tekstil võiks ka olla tarbeväärtus soovituste ja tähelepanekute näol hetkel mängukavas olevate lavastuste suhtes," rääkis ta ja tõi välja, et nemad hinnangutest ei hoidu. "Vajadusel hoiatame karide eest, vajaduselt plaksutame verbaalselt lavastustele, mis meile meeldisid, aga igaüks saab mingi suhtestumisvõimaluse nendesse lavastustesse."

Meelis Oidsalu selgitas, et tema ülesanne saate toimetajana on teha pikaajaline kava, millest erinevad teatrid õige pea päringute ja piletiküsimiste kaudu aimu saavad. "Lea, Madis ja mina, kolm nakstralli, hakkame koos etendusi külastama ja loodetavasti me ei peksa seda teatrivahtu nii koledal kombel enda saates üles, et meid ikka aasta pärast ka teatritesse sisse lubatakse."

"Ma loodan küll, et me ei tee hinngangulisusest hoolimata ennatlikke järeldusi," leidis Oidsalu ja tõdes, et sisuliselt kirjutavad nad kõik mõttes enne saadet valmis põhjaliku arvustuse, mida nad repliikidena saates jagavad. "Me oleme teadlikud vastutusest, mis me selle tegevusega endale võtame."

"Üritame igas saates käsitleda kaht lavastust või nähtust, millest üks oleks klassikalisem, kus saab teha ka teatriajaloolise ekskuresse, ja teine võiks olla kaasaegsem teatrinähtus," selgitas ta.

Saade "Teatrivaht" on Vikerraadio eetris igal pühapäeval kell 16.05.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: