Rein Fuks: kohaliku fänni hoidmiseks on üks nipp – ära esine südaööl või pärast seda!

Pia Fraus Käsmus
Pia Fraus Käsmus Autor/allikas: Pia Fraus

Veeburarikuu algab Eesti shoegaze'i lipulaeva Pia Frausi jaoks plaadituuriga, mille raames peale kontserdite Tallinnas, Tartus ja Pärnus jõutakse oma otsaga ka Aasiasse ja Kanadasse. Bändi üks liikmeid, Rein Fuks, rääkis põgusalt sellest, mida nad Aasialt ootavad ja kuidas sealne live-kultuur võrreldes siinsega paistab.

Aasia on teil põhimõtteliselt korra juba "vallutatud", mida sellelt uuelt tuurilt ootate, mis eesmärkidega sinna seekord lähete?

Eesmärk on loomulikult mängida oma fännidele muusikat, mis muu see saakski olla. Vallutamisplaane meil endiselt ei ole. Oleme oma Jaapani plaadifirmaga [Vinyl-Junkie Recordings] teinud koostööd pea 15 aastat ja selle aja jooksul on meil seal ilmunud viis albumit ["In Solarium", "Sailing on a Grapefruit Lake", "Nature Heart Software", After Summer" ja "Field Ceremony"]. See saab olema kindlasti meeleolukas taaskohtumine meie Jaapani fännidega.

Loomulikult oleme põnevil ka Taiwani ja Hiina esinemiste pärast, sest seal pole me varem käinud.

Ma natuke olen kuulnud, milline on põrandaalune live-kultuur Kanadas – korralikud indibändid esinevad keset nädalat, alustatakse inimlikul ajal, mitte keskööl ja hiljem, kohale tuleb inimesi viiekümne ümber, õhkkond parajalt intiimne. Kuidas Aasias sellega lood?

Kõikjal mujal algavad live'd normaalsel ajal ning nädalapäev ei mängi suurt rolli. Oleme esinenud ka näiteks Venemaal, kus kohe peale indie-pidu, mis lõppes kell 23, ootas klubirahvas juba ukse taga, et jalga keerutada.

Ka Jaapanis algasid eelmisel korral kontserdid juba kell 19 ja rahva puuduse üle küll nuriseda ei saanud.

Lugesin just hiljuti üht artiklit selle kohta, kuidas hoida oma kohaliku fänni ja seal oligi vaid üks nipp: Ära esine südaööl või pärast seda! Ka meie plaadiesitlused on sel korral teadlikult varajased, et inimesed saaksid peale kontserti edasi peole minna või koju puhkama. Tallinnas ja Tartus avame uksed kell 19 ning kontsert algab 20, Pärnus esineme kell 22.

Usun siiralt, et selline ajakava rõõmustab kõiki, nii muusikuid kui kuulajaid.

Miks mitte rohkem Euroopas tuuritada?

Eks oleme ka ju Euroopas ja Skandinaavias seda teinud, aga praegu alustasime Aasiast. Kalendris on kirjas ka mõned Euroopa live'd, no tegelikult esineme ju ikka seal kuhu meid kutsutakse ja kus meid oodatakse. Oleme alati olnud USAs ja Aasias populaarsemad kui Eestis, aga ega ei tohi jätta unarusse ka kohaliku publikut!


Pia Fraus alustab oma tuuri 9. veebruaril Pärnus. Peale Eesti ja Aasia kontsertide esineb bänd maikuus ka Kanada pinnal.

09.02.2018 Pärnu, Estonia / Kultuuriklubi Tempel (uksed 21:00, live 22:00)
10.02.2018 Tartu, Estonia / Uus Teater (uksed 19:00, live 20:00)
11.02.2018 Tallinn, Estonia / Von Krahl (uksed 19:00, live 20:00)
23.02.2018 Tokyo, Jaapan / Koenji High
25.02.2018 Tokyo, Jaapan / Koenji High
28.02.2018 Taipei, Taiwan / APA Mini
02.03.2018 Shanghai, Hiina / Yuyingtang
03.03.2018 Guangzhou, Hiina / T:Union
04.03.2018 Peking, Hiina / Yugong Yishan

Aasia livedega seoses on bändil välja tulemas ka remix EP.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: