Arvustus. Mida tähendab olla teadlane ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Uus raamat

Jüri Allik

"Väldi igavaid inimesi ja olukordi"

Tartu Ülikooli kirjastus

Tuntud ja tunnustatud psühholoogilt Jüri Allikult ilmus raamat "Väldi igavaid iinimesi ja olukordi", kus autor avab teadlasekarjääri köögipoolt, teeb ekskursi nõukogudeaegsesse Tartu Ülikooli ning peatub ka erinevatel psühholoogiateooriatel.

Mahukas teos koosneb umbes pooleks spetsiifilisemast teadlasetöö kirjeldusest ning psühholoogia ideede või olulisemate psühholoogide avastuste kirjeldustest. Teose sihtrühm näib paraku üsna ahtaks jäävat, arvestades, et bibliograafia, akadeemiline viitamine, Google scholar, h-indeks jms, tavalugejat ja akadeemiakauget inimest ilmselt eriti ei köida. Pikad kirjeldused viitamissüsteemis, teadlaste edetabeli positsioonidest ja muudest akadeemikukarjääri iseärasustest mõjuvad liigse ballastina ning muudavad lugemise pigem vaevaliseks. Köitvam on teos neis kohtades, kus tuleb juttu konkreetselt psühholoogiast või siis näiteks nõukogudeaegsest Tartu Ülikoolist koos õppejõudude ja erinevate viisidega, kuidas muidu süsteemile alluvas asutuses siiski ka vaba mõtet levitada ja arendada.

Tänuväärselt on Allik pööranud tähelepanu paljudele tema isiksust ja kujunemist mõjutanud ja suunanud isikutele. Nõnda saab lugeja pildi ka Linnar Priimäe, Madis Kõivu ja loodud legendaarsest Goethe-gümnaasiumist. Lugeja saab huvitava läbilõike Alliku nooruspõlves ilma teinud haritlastest ja mõtlejatest ning sidemetest siinse ja välismaailma teadustegevuse vahel.

Allik tutvustab oma olulisemaid teooriaid, pöörates eraldi tähelepanu okupatsiooniteooriale. Allik toetub erinevatele teaduses tuntud põhimõtetele, mis on aidanud karjääris ette tulevate hüpoteeside eksperimentaalset tõestamist hõlbustada. Näiteks tõdeb autor, et keerulist ülesannet lahendades tuleb see jagada lihtsamateks alaülesanneteks, mille lahendused moodustavad superülesande lahenduse.

Teosest leiab ka üldinimlikke tõdemusi ja soovitusi, nagu näiteks: „Ka teaduses võib hajutamine olla tulus strateegia. Raske on ennustada, millises valdkonnas saadab edu seda, mida sa teed. Seepärast on kaval töötada mitme erineva teema kallal, millest üks võib osutuda edukamaks kui teised.“ (lk 121) Lisaks demonstreerib tekst selgelt Alliku eruditsiooni ja tema mõtlemise haaret: mitmes kohas on lisaks psühholoogidele viidatud ka paljudele olulistele filosoofidele, kultuuriuurijatele ning neuroteaduse avastustele. Huvitav on ka see, kuidas autor tutvustab erinevaid sotsiaal- ja kultuuriteadustes käibel olnud diskursuseid ja kirjeldab ka sealseid paradigmasid ja nende nihkumist vastavalt teaduse avastustele ja teaduse arengule.

Raamatu vahest tähtsaim teene on näidata Jüri Allikut lisaks isiksuseuurijale tugeva eksperimentaalpsühholoogina: Allik kirjeldab oma tegevust nägemise ja nägemistaju uurijana, enne kui pöördus isiksusega seotud teemade uurimise poole. Nii saab teosest ülevaate nii silma liikumisest, kiiruse, arvukuse ja liikumise tajumisest nägemismeele abil, kui ka erinevatest, silma ja nägemismeele tööd mõõtvatest ja uurivatest eksperimentidest, millega Allik oma töös kokku puutunud on. Lugeja jaoks on kindlasti huvipakkuvad konkreetsed illustratsioonid ja skeemid (näiteks lk 248, 267), mille toel ka raamatut lugedes oma nägemistaju proovile panna ja lihtsamaid katseid ise läbi teha.

Teost julgen soovitada eelkõige psühholoogidele, kuid ka kõigile neile, kes kaaluvad või on alustamas akadeemilist karjääri ka mõnel muul erialal. Teoses on hulgaliselt praktilisi näpunäiteid ja soovitusi noortele teadlastele, kellele lisaks teadlasekarjääri üldistele nüanssidele võib olla huvitav tutvuda ka mitmekümne aasta taguse ülikooli – ja teaduseluga.

Toimetaja: Valner ValmeAdel Karam võitis Toni rolli eest parima meesnäitleja auhinna eelmise aasta Veneetsia filmifestivalil, kus "Solvang" esilinastus.

Arvustus. Vaikimise vali kõla

Uus film kinolevis
"Solvang" ("L’ Insulte")
Režissöör Ziad Doueiri
Osades Adel Karam, Kamel El Basha, Camille Salameh, Diamand Bou Abboud, Rita Hayek jt.

FILM
TEATER
Lapsed Ugalas.

Viljandimaa lapsed tutvusid teatritegemise telgitagustega

Üle tuhande Viljandimaa lapse tutvus teisipäeval teatritegemise kõige varjatuma poolega. Näiteks said nad teada, et etendustes kasutatavad relvad polegi pärisrelvad ning veri, mis tundub nii hirmuäratav, polegi päris veri.

KIRJANDUS
„100 aastat kirjandust“

"Suud puhtaks": Eesti kirjandus – džungel või püramiid?

Keele üks elujõulisuse märke on kindlasti keele kirjasõnas paberile jõudev looming, mis aja möödudes muutub ühiskonna tüvitekstiks. Taolist kultuurihierarhia ehitamist kõik aga ei poolda. Kaanonlikule lähenemisele vastandujad soovivad näha kirjandust kui metsikut džunglit, kus võrdsed autorid arendavad kirjakeelt ilma grammatilise paineta.

KUNST
Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Video: arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Enne kui jõuame mõneks suvekuuks unustada, mida tunneb keha, kui astuda +22 temperatuuriga toast –22 kraadise pakasega talvisele tänavale, kutsus Eesti Arhitektuurikeskus kõiki kinno Sõprus välkloengule. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja jäädvustas videos.

Aasta betoonehitis 2017

Selgusid aasta betoonehitised 2017

Lisaks emakeelepäevale on täna ka betoonipäev. Eesti Betooniühing kuulutas sel puhul välja konkursi "Aasta betoonehitis 2017" võitjad.

MUUSIKA
Arvamus
Elektrooniliste jäätmete tekitatud reostus ohustab inimeste tervist

Keelesäuts. Prügi sorteerimine meie oma peas

Iseseisvuspäeva paiku helistas kunagine raadiokolleeg ja ülikoolikaaslane Mare. Et see oli aeg, kus palju räägiti kingitustest EV 100. sünnipäevaks, siis jutu sees ütles Mare ka mõtte, mida täna tema loal teiega jagan.

Meelis Oidsalu

Meelis Oidsalu: tüliderikast uut aastasada!

Kord aastas „Head Vabariigi aastapäeva!“ soovides mõtleme ja räägime enamasti vabariigist, märksa vähem pöörame tähelepanu selle soovi esimesele, headust puudutavale osale.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: