Sada Eesti mõtet. Maire Aunaste sellest, et üksi või kolmekesi on mõttetu

Foto: Sander Koit/ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Maire Aunaste:

“On mulje nagu toimuksid kõik head asjad vaid seal, kus inimesed on paarikaupa…”

Urmas Vadi: "See lause pärineb Maire Aunaste elulooraamatust "Iseennast kuulates". Mõte pole nagu väga pikalt settinud, pigem justkui iseenesest suust välja lipsanud. Ega lausel pole ju viga.

Kuidas Maire Aunaste sellise tõekspidamise juurde jõudis? Võimalusi on muidugi lõputult. Selline tunne võib tekkida siis, kui sa sõtkud mööda teed jalgrattaga ja sinust vuhiseb mööda tandemjalgratas. Need kaks seal rattal on nii muretud ja vabad, ka sõit läheb neil poole kiiremini ja kergemalt kui üksi nühkides. Tandemrattal saab kaaslasega huvitavat vestlust arendada, samal ajal kui üksikratturid vaevlevad oma süngete kinnisideede küüsis.

Või siis võtame Ilfi ja Petrofi. Kas meil oleks olemas selline hiilgav raamat nagu „12 tooli”, kui nad poleks kokku saanud? Eraldi oleks nad kirjutanud jumal teab mida ja kas üldse. Aga koos olles oli hea kirjutada, töö lausa lendas. Samal ajal kui Bulgakov kannatas ja kirjutas ja teda ei avaldatud. Kõik sellepärast, et ta oli üksi. Kas Bulgakov, vaadates Ilfi ja Petrofi, võis jõuda samale arusaamale nagu Maire Aunaste, et kõik head asjad toimuvad seal, kus inimesed on paarikaupa?
Näiteid Aunaste mõtte geniaalsusest võiks tuua veel ja veel: paarisarvud on ilusamad kui paaritud, rauteerööpaid on alati kaks, on selliseid paare nagu Tipp ja Täpp, yin ja yang, on vennad Tõnisted, on perekond Sõnajalad, nad kõik on kokku saanud justkui selle sama Maire Aunaste mõtte kinnituseks – koos on parem.

Kui Maire Aunaste oli selle äratundmiseni jõudnud, mõtles ta kohe, kus on inimesed paarikaupa ja kandideeris valmistel ning sai riigikogusse, kus ta saab istuda ühe laua taga fraktsioonikaaslase Raivo Aegiga.

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: