Festivali HeadRead esimesed väliskülalised saabusid Tallinna

{{1527090660000 | amCalendar}}
Foto: ERR/kuvatõmmis

Juba kümnendat korda toob festival HeadRead Eestisse kokku kirjanikke kogu maailmast. Lisaks kohtumistele suurte autoritega kõlab jälle luule, toimub kalambuuriõhtu ning kirjanduslikud jalutuskäigud mööda Tallinna. Täna saabusid esimesed väliskülalised ning algavad kirjandusüritused Kirjanike Maja musta laega saalis.

Esimeste seas jõudis täna Tallinnasse briti luuletaja ja kirjanik Sophie Hannah, kelle loomingu üks huvitavamaid tahke on tema roll Agatha Christie pärandi jätkajana, nimelt tellisid kuulsa krimileedi pärijad just temalt uusi osi Hercule Poirot' lugudele, neist esimene "Monogrammimõrvad" ilmus neli aastat tagasi.

"Ma annan endale aru, et mina ei ole Christie, ma kirjutan teistmoodi ja et seda teha kõige mõjuvamalt, tõin sisse uue tegelase. Nii et kapten Hastingsi aseme tegutseb minul Poirot' kõrval Scotland Yardi inspektor Edward Catchpool. Ma arvan, et see oli õige käik, sest Catchpool on uus inimene, kes jutustab Poirot' lugu ja mina olen uus inimene, kes sellest kirjutab," rääkis Hannah "Aktuaalsele kaamerale".

Juba augustis ilmub Hannah sulest uus Poirot' lugu, mis loodetavasti tõlgitakse eeloleval sügisel ka eesti keelde.

"Romaani ingliskeelne pealkiri on "The Mystery of Three Quarters" ja see algab sellest, kuidas Poirot'd ründab tänaval vihane naine, kes küsib, et kuidas te võisite saata mulle kirja, milles süüdistate mind mõrvas. Aga Poirot pole seda teinud," jätkas Hannah.

HeadRead idee üks algataja ja toimkonna liige Krista Kaer ütleb, et põnevaid külalisi on sel aastal Tallinnasse tulemas teisigi, näiteks Brasiilia noorema põlve kirjanike silmapaistev esindaja Daniel Galera.

"Raamatu pealkiri on küll "Verest nõretav habe", aga jutt käib oma juurte juurde minekust ja perekonnaloo otsimisest ja väga müstilises õhkkonnas. Teine on Michell Faberi "Fahrenheiti kaksikud". Faberi kohta on öeldud sageli, et ta on tõenäoliselt üks huvitavam tänapäeval kirjutav autor üldse," sõnas Kaer.

"Sageli kasutab ta selleks võõrandumisefekti, mis ajab hirmu peale, aga see, millest ta kirjutab, on üliväga inimlik ja ta räägib ikkagi inimeseks olemisest," lisas Kaer.

Noored lugesid oma tekste

Lisaks maailmakuulsustele saavad HeadRead programmis sõna verinoored, alles trükis avaldamata autorid. Kirjanike majas lugesid oma tekste valdavalt keskkoolinoored, teemad vaheldusid armastusest ja seksist ühiskonnakriitikani.

"Ma kirjutan isiklikest läbielamustest, aga palju asjadest, mis ei ole veel toimunud. Siis ma hakkan mõtlema tehnika peale, kuidas seda teha, et see ei ole lihtsalt tunne, vaid tehnika on oluline, milliste vahenditega sa seda väljendad," selgitas Viljandi gümnaasiumi õpilane Liine Palu.

"Ma tavaliselt alustan luuletamist sellest, et ma kuulen meedias või kelleltki mingit fraasi, see hakkab ketrama ja ma hakkan mõtlema, kuidas need sõnad riimuvad, kõlavad," kirjeldas Võru gümnaasiumi õpilane Markus Müürsepp.

Kirjanik Indrek Koffi sõnul kirjutavad noored rohkem tunnetest, kuid teemad varieeruvad.

"Kindlat üldistust ei saa teha, võib-olla natukene on seda, et noor inimene kaldub olema romatilisem, kirjutatakse tunnetest, aga nende aastate jooksul on olnud väga erinevaid teemasid. Alates lahedast teravast absurdihuumorist kuni sünge maailmani välja ja sinna vahele jäävad armastus ja muud teemad," rääkis kirjanik Indrek Koff. Koffi sõnul noored ka esinevad suurepäraselt.

Toimetaja: Merit Maarits, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: