Võru linnagaleriis avatakse esmaspäeval kaks näitust

Lõõtspill
Lõõtspill Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Võru linnagaleriis avatakse esmaspäeval, 25. juunil kell 17.00 korraga kaks näitust – I korruse galeriis avatakse näitus "Lõõtspillide võistumängimine August Teppo mälestuseks Võrus" ja II korruse galeriis Avatud Ateljee Kunstistuudio 11. aastanäitus.

Näituse "Lõõtspillide võistumängimine August Teppo mälestuseks Võrus" eesmärk on väärtustada ja jäädvustada Võrumaa ühe kuulsaima pillimeistri auks 1971. aastal ellukutsutut üritust, mis jõuab 2018. aasta suvel väärika, 30. aasta juubelini.

Pillimeister August Teppol ja tema lõõtsapärandil on väga eriline koht nii Võrumaa kui ka kogu Eesti kultuurielus. Seda on ka vääriliselt hinnatud: 2012. aastal kanti teppo-tüüpi lõõtspilli valmistamine ja mängimine Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, 2017. aastal valis kultuurpärandi aasta juhtnõukogu koos muinsuskaitseametiga August Teppo 2018. aasta kultuuripärandi üheks aasta näoks. Üheks olulisemaks pärandiks võib aga lugeda ka tema mälestuseks korraldatavat võistumängimist teppo-tüüpi lõõtspillidel.

August Teppo mälestuseks toimunud võistumängimiste ajalugu kandub aastasse 1971, kui Võru RSN Täitevkomitee kultuuriosakonna juhataja Ilmar Kudu eestvedamisel toimus 5. juunil, Võru kultuurimajas Kannel esimene võistumängimine. See kestis 2–3 tundi, mängijaid hindas žürii. Hiljem mindi Loosu külla August Teppo tallu, kus pillimänguga avaldati austust pillimeistrile.

Sarnase formaadiga on üritus jätkusuutlik olnud 46 aastat. Järjepidevalt on see toimunud 1995. aastast alates, kui üritus lisati Võru Folkloorifestivali programmi. Nende aastate jooksul on võistumängimisi väisanud kogu Eesti lõõtspillimängijate paremik ning kroonitud on neli Lõõtsakuningat. Kuid kes ja millal osalesid? Milliseid lugusid, millistel pillidel mängisid? See on nii Võrumaa kui kogu Eesti jaoks pärand, mis väärib jäädvustamist.

20 tahvlist koosnev näitus avatakse Võru Linnagaleriis 25. juunil. Näitus jääb avatuks 30. juulini. Sellesse ajavahemikku jääb ka 30. korda toimuv võistumängimine ning samuti kaks suuremat rahvarohket üritust: XXIV Võru pärimustantsu festival ning ja Võru linna lastefestival. 

Pärast selle ajavahemiku lõppu arvatakse näitus MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu hallatava Lõõtsamuuseumi püsiekspositsiooni hulka. Lõõtsamuuseum asub Võrumaal, Loosu külas, pillimeistri kodutalu, Tigase talu 19. sajandist pärit rehehoones.

Avatud Ateljee Kunstistuudio 11. aastanäitusel eksponeeritakse kolme kursuse väljapanekut: keraamika (juhendaja Aivar Rumvolt), joonistamine (juhendaja Ruti Jõgi-Rumvolt), õlimaal (juhendaja Aivar Rumvolt). Kursuslaste looming on sündinud septembrist kuni juuni alguseni. Tegemist on suuresti asjaarmastajatega, kel ei ole varasemat kunstialast haridust, kuigi galeriile on antud tagasisidet, et tööd tunduvad väga head ja professionaalsed.

Näitused jäävad avatuks kuni 30. juulini 2018.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: