Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suure-Jaani festivali lõpetavad ERSO, päikesetõusukontsert soosaarel ja jaanipäeva jazz Bachiga Kondase majas

Suure-Jaani päikesetõusukontserdi ajal.
Suure-Jaani päikesetõusukontserdi ajal. Autor/allikas: Leili Kuusk

Suure-Jaani XXI muusikafestivali viimased kontserdid on planeeritud 22. ja 23. juunile. Pidustuste ühe põnevama üritusena sai taas teoks päikesetõusukontsert öösel Hüpassaare soosaarel, enne seda ERSO sümfooniakontsert kooli suures saalis õhtul.

Enne õhtut ERSO-ga kooli suures saalis esitleti pärastlõunal Olustvere leivakojas südamlikku kava "Mitte üksnes leivast...", kus peategelaseks oli kitarrist, helilooja ja laulja Stig Rästa. Kaastegev oli toreda üllatajana viiuldaja Mari-Liis Uibo, kavas Stig Rästa ja ta ema Ülle Rästa loomingut.

Suure-Jaani kooli suur saal on oma väga hea akustikaga sobiv ka suure orkestri jaoks ja nii on Eesti Riiklik sümfooniaorkester austanud Suure-Jaani festivali juba palju kordi, koos meie parimate dirigentidega. Seekord oli koos ERSO-ga eile publiku ees Peterburi konservatooriumis dirigendihariduse saanud Jüri Alperten. Kavas on alati suurvormiteos Eesti heliloojalt. Nüüd oli selleks Artur Kapi Esimene sümfoonia, aga Artur Kapi Prelüüdi tšellole ja orkestrile (1918) solistiks oli Aleksei Vassiljev, Peterburi konservatooriumi noor rektor. Õhtu teises pooles kõlasid Sergei Rahmaninovi "Sümfoonilised tantsud", mis on eesti dirigentidel üsna sageli kavas.

Aleksei Vassiljevi esinemine Suure-Jaani festivalil oli erakordne sündmus. Pidustuste kunstiline juht Andres Uibo meenutab, et nad on koos Vassiljeviga esinenud aastaid tagasi Peterburi filharmoonias, Moskvas kontserdimajas Dom Muzõki ja Jaroslavli filharmoonias. Uibo tegigi Vassiljevile tänavuseks kutse esineda festivalil Suure-Jaanis solistina, dirigendina ja pianistide žürii esimehena, mille Vassiljev oli rõõmuga vastu võtnud. 2017. aasta talvelõpul oli Aleksei Vassiljev Tallinnas muusikaakadeemias meistrikursuse korraldanud ning sõlminud EMTA ja Peterburi konservatooriumi vahelise koostöölepingu. Kui meenutada, et meie professionaalse muusika alguse tipptegijad nii muusikute kui heliloojatena on peaaegu kõik saanud hariduse Peterburi konservatooriumis, on niisugused muusikalised sidemed sellevõrra veel tähtsamad, mis võivad kunsti kõrval ka riikidevahelist soodsat poliitilist sündmust tähendada. Aleksei Vassiljevi esinemised Suure-Jaanis, mida ta peab tõeliselt põnevaks ettevõtmiseks väikelinnas: väga menukas uues kontserdipaigas Suure-Kõpu mõisa saalis Donizetti ja Bachi (osi soolosüidist) loominguga, noorte pianistide konkursi žürii esimehena ning ERSO kontserdi solistina Artur Kapi Prelüüdi ettekandel. Selle kava kandis otse üle taas Klassikaraadio, toimetajaks Anne Prommik.

Rõõmustas, et viiuldaja Mari-Liis Uibo oli leidnud nii väärikat rakendust sel festivalil: avakontserdi solistina heliloojate Kappide majamuuseumis, partneriks Ralf Taal, Arvo Pärdi pala "Es sang vor langen Jahren" ettekandel kirikukontserdil, Donizetti solistina Suure-Kõpu mõisa kavas kõrvuti Aleksei Vassiljeviga, Stig Rästa kontserdi kaastegelasena Olustveres. Mari-Liis alustas välismaiseid õpinguid Viinis 16-aastasena 2006. aastal, lõpetades muusika- ja etenduskunstide ülikooli 2012. Ta õppis edasi 2013-2015 USAs Oberlini muusikakonservatooriumis, kust sai 'Artist Diploma' professor Milan Viteki käe all parimate tulemustega 'summa cum laude'. Mari-Liis valiti ka konservatooriumi orkestri kontsertmeistriks. Paljude partnerite ja orkestrite hulgas on ta mänginud koos meie ERSO-ga Šostakovitši Viiulikontserti nr. 1 ja Mendelssohni Viiulikontserti (ka Suure-Jaanis), mõlemad Paul Mägi dirigeerimisel.

Avastusena oli Suure-Jaani festivali uueks kontserdipaigaks ka Olustvere viljaait, kus Händeli "Tulevärgimuusika" päris ehedalt kõlas, mängis Eesti Sinfonietta. See kammerorkester oli kaastegev ka läinud ööl päikesetõusukontserdil. Mahukas saal Olustveres nõuab kindlasti, aga pisut läbimõeldumat taaskasutamist, oli paljude arvamus. Päris õnnestunud ja kuulajatest ning osavõtjaist rohkem oli uue nimega valla esimene laulu- ja tantsupidu "Peegeldus". Enne neid sündisid mälestushetked kalmistul, kus toredasti debüteeris noor trompetist Mattias Randaru; tema ema Ellen oli silmapaistev laulusolist juba õpilaspäevil Viljandi Pedagoogilises koolis. Korraldajad on rahule jäänud ka esmakordse balletikavaga kooli aulas, mis oli etendamisel Toomas Eduri käe alt. Meeldiv ja huvilisterohke oli Pergolesi ooper "Teenijanna-käskijanna" laulutudengitelt Olustvere mõisasaalis; taas haarav, eriti oma ürgsema koorilaulu osaga Moskva meestekoor 'Drevnerusski raspev', kes Anatoli Grindenko juhatusel varemgi siin laulnud. Nende kontsert toimus taas õigeusu kirikus. Haaravalt energilise kava mängis Tääksi vesiveskis debütandina ansambel Svjata Vatra oma juhi Ruslan Trochynskyi eestvõttel.

Kui pühapäevasel kontsert-jumalateenistusel trio Ka Bo Chan, Mari-Liis Uibo ja Aare Tammesalu esitasid Arvo Pärdi teose "Es sang vor langen Jahren", läks see ettekanne Arvo Pärdi keskuse kodulehele – siitkaudu sai muusikamaailmale teatavaks kogu Suure-Jaani festival. Liis Viira mängis oma harfiõhtul Energia talus veel ka Arvo Pärdi pala "Variatsioonid Ariinuška tervekssaamise puhul". Kui palju oli eesti muusikat laulupeol, ja seda ka mujal, pea igas kavas.

Päikesetõusukontsert 23. juunil kell 3 soosaarel oli kavandatud suurejoonelisena, siia oli ka piletimüük varasemast elavam. Ühe peategelasena tegi kaasa hiljaaegu Soomest tagasi tulnud helilooja Urmas Sisask, kavas ka tema muusikat, veel Heino Elleri "Kodumaine viis" ning muidugi Edvard Griegi "Hommikumeeleolu". Kontserdi kohta ütleb Põhja-Sakala valla ning festivali infojuht ja filmioperaator Leili Kuusk: Soo-orkester esines oma tavapärases headuses. Kogu kava oli väga ilus. Sinna sobis ka Valdur Mikita mõnus huumor. Urmas Sisask võttis lõpus üles regilaulu ja laulis festivali juba lõppenuks. Aga täna on ju veel jazz-kontsert ja jaanipidugi!

Ilm oli päris kena - kuigi suhteliselt jahe. Tormituul oli murdnud puid ja pääs Hüpassaarde oli lausa kinni. Aga tee sai lahti ja juurdepääsemisega probleeme ei olnud. Kontserdi lõpus tõusis tuul uuesti, kuskil eemal sadas ka vihma, aga meie jäime kuivaks. Selle vihmasaju taevas oli väga huvitavalt jälgitav. Nii saime teha enneolematuid loodusfotosid.

Täna kell 13 toimus veel festivali viimane kontsert Kondase majas, kus Bachi kavaga astusid üles Jaak Sooäär elektrikitarril ja Ivo Sillamaa klaveril. Meie tuntud muusikud on seda kava menukalt ka väljaspool Eestit tutvustanud. Õhtul tuleb Suure-Jaani lauluväljakul jaanituli ja jaanipidu.

Lõpetuseks toon ära veel ühe asjatundliku arvamuse, mida jagaks paljudega: on oluline, et Suure-Jaani festivali üha rohkem märgatakse. Nende kogu kava on nii mitmekesine ja sügavust pakkuv, ei midagi pealiskaudset. Aga mingil põhjusel haakub suur meedia Suure-Jaaniga vaid põgusalt. Tänavused korraldajad leiavad, et festivali kogu programm oli hea, pettumust ei valmistanud ükski kava. Külastajaid oli kõikjal, lihtsalt mõned saalid on päris pisikesed. Uued kohad pakuvad huvi ja toovad saalid enamasti täis. Optimismi jagub Suure-Jaani pidunädalast nii esinejatele kui kuulajatele ning paneb huviga ootama järgmist, kahekümne teist festivali kevadelõpul 2019.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: