Täna algab rahvusvaheline etenduskunstide festival Baltoscandal ({{commentsTotal}})

Powszechny teatri lavastus
Powszechny teatri lavastus "Klatwa".

Baltimaade esimene rahvusvaheline etenduskunstide festival Baltoscandal toimub sel suvel 15. korda. Juubelihõnguline festival toimub 4.–7. juulini Rakvere ja toob Eestisse kaasaegseid suundi ja tipptegijaid nii Euroopa kui ka maailma etenduskunstidest.

Baltoscandali avashow toimub 4. juulil kell 17.00 Rakvere keskväljakul koos tsirkuseartistide ja lavastaja Kaja Kannu välja nopitud kohalike ja veidi vähem kohalike väärikate inimeste osalusel. Baltoscandali pikaealisust tähistatakse etteastetega nii õhus kui ka maal.

Lisaks uutele tulijatele tulevad festivalile oma uusi töid näitama ka varem siin käinud kunstnikud ja esinejad. Baltoscandali avalavastus, Jérôme Bel'i "Gala" annab Rakvere ja Lääne-Virumaa rahvale võimaluse astuda Rakvere Teatri suurele lavale – lavastuses osaleb 20 Virumaa inimest. Jerome Bel on üks tuntumaid koreograafe Euroopas ning tema lavastust "Gala", kus alati on osalejad kohalikud inimesed, on mängitud enam kui 50 linnas üle maailma.

Eelmisel festivalil publikut omapärase muusikateatriga üllatanud Joris Lacoste'i uues lavastuses "Suite n°3" saab kuulda kõiki Euroopa Liidu keeli, kaasa arvatud eesti keelt. Baltoscandali publikule tuttav teatritrupp Forced Entertainment Suurbritanniast tuleb külla oma uue lavastusega "Real Magic" ja proovib mängulises võtmes mõtteid lugeda. Tunnustatud Helsingi etenduskunstnike grupeering W A U H A U S toob Rakverre vaataja nägemisaistingule keskenduva lavastuse "Flashdance". Esmakordselt on festivalil Teatr Powszechny Poolast vastuolulise lavastusega "Klatwa", mis esitab küsimusi kaasaegse kunsti, inimese ja religiooni suhete kohta. Armastatud Ivo Dimchev on taas Rakveres, seekord kontserdivormis muusikalise etteastega. Eesti etenduskunstide maastikult on festivalil esindatud Juhan Ulfsak, Mart Kangro ja Eero Epner värske lavastusega "Workshop", Teater NO99 Juhan Ulfsaki lavastusega "Unistajad" ning esietendub pühendusega Rakvere Teatri väiksele saalile loodud Henri Hüti ja Mihkel Ilusa installatiivne lavastus "Kapriisid 3.5".

"Baltoscandal toob kokku ja segab omavahel erinevad maitsed, värvid, kõlad, tunded, arusaamad, keeled, toonid, rütmid ja klišeed. Selline mitmekesisus on Baltoscandalist teinud sellise nagu ta on. Just see mitmekesisus iseloomustab tänapäeva ühiskonda meie ümber. Me kõik elame selles maailmas ja kaasaja ühiskondades," kommenteeris selleaastast festivali kunstiline juht Priit Raud.

"Üks ühiseid omadusi, mis meil kõigil selles ühises aegruumis on – see on lugupidamine. Inimlik lugupidamine. On muidugi aja märk, et just sellise inimliku lugupidamise peale ja üle mõtisklesin ma enim viimase kahe aasta jooksul selle festivali kokkupanemisel. Baltoscandal on neli päeva täis etendusi, Rakveret, kohtumisi, arutelusid, pidu, suve ja festivalimöllu! Lihtsalt nautigem seda," lisas Raud.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: