Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kondase keskus eksponeerib psüühikahaigete kunstiloomingut

Viljandi Kondase keskus tegeles mitu kuud välitöödega, et koguda Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale pühendatud kunstialgatuse raames kokku esinduslik valik Eesti psüühiliste erivajadustega inimeste kunsti-loomet. Kondase keskuses avatud näitus "Kogutud maailmad" koondab 240 kunstiteost 56 autorilt.

Koeru hooldekeskuse klient Viktor unistas juba lapsena skulptori ametist. Kondase keskuses avatud näitusel on väljas armee jagu Viktori voolitud kujukesi.

"Sõdureid voolin igavusest, mängin armeega. Mul on selline mäng," selgitas Viktor Novikov.

Koeru hooldekeskuse tegevusjuhendaja Anneli Perejainen ütleb, et iga klient saab keskuses tegelda just talle sobiva alaga.

"Kellel on huvi käelise tegevuse vastu, siis see on väga tähtis eneseväljendamiseks, et närve rahustada ja päeva sisustada, aega veeta," ütles Perejainen. "Isegi kui keegi on vahel natuke mossis, siis ära läheb ta kindlasti rõõmsal meelel."

Kondase keskuse juhataja Mari Vallikivi sõnul tõestab Eesti autsaiderkunsti väljapanek, et psüühilise erivajadusega inimeste unikaalne ja sageli ka peidus olev kunstilooming väärib avalikkuse ette toomist.

Vallikivi: See printsiip, et nad oleksid avalikult esindatud näitusel, muuseumis, see oli meie jaoks tegelikult esmatähtis, et selle kaudu väärtustada nende tegevust ja näidata laiemale avalikkusele, kui palju peidetud andeid meil on. Nad teevad suurepärast kunsti ja on äärmiselt huvitavad. Nende vaimumaailm on äärmiselt huvitav ja rikkalik," kiitis Vallikivi.

20 hoolekandeasutusest kogutud kunstilooming jääb Kondase keskuse kunstikogusse.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: