HÕFFi sõnavõistluse võitsid "uitulme" ja "rapper"

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sügisel jõuab ka Eesti kinoekraanidele rapper "Halloween". Autor/allikas: Kaader filmist

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali, Eesti ulmeühingu ja eesti keele instituudi sõnavõistluse võitsid "uitulme" ja "rapper".

Esimese preemia saanud uitulme on vasteks sõnale slipstream, mis tähistab kirjanduses piiripealset ulmet, kus kasutatakse küll ulmelisi elemente, aga liiga vähe või ebateadlikult, et seda klassikaliseks ulmeks pidada, samas pole see ka realism. Vaste pakkus välja Krista Jutt.

Teise preemia saanud rapper märgib aga vastet sõnale slasher, mis on õudusfilmide kõige populaarsemaid alaliike, otsetõlkes lõikehaav, lõikamine või (noaga) raiumine. Selle sõna pakkusid välja Kaur Garšnek ja Taavi Tamula.

Loova keelemängu eripreemia saab rümbarebu eest Laura Loolaid, kelle pakutu tähistab vastet sõnale gore.

Žürii märkis ära kolm sõna: võluvik ehk fantasy (autor Rauno Pärnits), närupära ehk grindhouse (autor Kersti Taurus) ja rupskiooper ehk splatter (autor Laura Loolaid).

Võistluse idee autori, HÕFFi programmijuhi Helmut Jänese sõnul oli valiku tegemine korraga nauding ja peavalu. Jänes loodab, et mõni võistlusele laekunud sõnadest võetakse kasutusele samamoodi nagu kirjanik Henn-Kaarel Hellati 1970. aastal välja pakutud sõna ulme. "Palju oleneb ka kirjanikest ja kriitikutest endist, kas mõni sõna leiab nende kaudu tee avalikkuseni või jätkatakse vanamoodi, kasutades ingliskeelseid sõnu," ütles ta.

Kokku osales võistlusel 207 sõna, mille pakkusid välja 72 inimest. Võistluse eesmärk oli leida omakeelsed vasted kuuele õudusfilmide ja ulmekirjandusega seotud ingliskeelsele terminile.

Žüriisse kuulusid Eesti ulmeühingu president Veiko Belials, eesti keele instituudi keelekorraldaja Tiina Paet ja HÕFFi korraldaja Helmut Jänes.

Võitjad kuulutati välja nädalavahetusel aset leidnud ulmehuviliste aastakokkutulekul Estcon.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: