Näitus "Ilus ajalugu" toob vaatajani kaunid näited Rahvusarhiivi kogudest

Foto: Rahvusarhiiv

Tallinnas Maneeži tänava galeriis avatud näitusel "Ilus ajalugu" on väljas valik rahvusarhiivi rikkustest.

Riigiarhiivi näitus ei taha jutustada erinevaid lugusid, vaid näidata kogudesse peidetud materjali ehedat ilu. Näitusel on eksponeeritud linnavaated, 20. sajandi esimese poole hoolikalt poseeritud spordi- ja tantsufotod ning 19. sajandi kunstipäraseid linnakaardid. Haruldased on ka baltisaksa aadliku Johan von Krusensterni ümbermaailmareisilt kaasa toodud joonistused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tegelikult arhiivi kontekstis on ta natuke teistsugune, tavaliselt tulevad inimesed arhiivi informatsiooni otsima, neid huvitab, mis on dokumendis kirjas, mitte kuidas dokument välja näeb, aga tegelikult on meil kogudes väga palju ilusaid fotosid, vanu kaarte ja seda ilu tahtsimegi inimestele näidata," selgitas kuraator Liisi Taimre.

Mitmekordselt suurendatud koopiad annavad hea võimaluse märgata detaile. "Vanade fotode puhul on näha ainult linna siluetti, aga kui foto on suurelt seina peal, võib näha detaile, millest aimugi polnud," rääkis Taimre.

Taimre lisas, et kui muidu on inimesed harjunud käima vaatamas arhiivis või muuseumis klaasi alla pandud dokumente, siis selle näitusega tahetakse inimesi julgustada sarnaseid pilte koduseinale panema. "Hoidlasse jääb vana originaal, aga tänu kaasaegsetele võimalustele on võimalik sellest teha koopia ja tegelikult arhiivimaterjal võib jõuda meie kõigi kodu või kontori seina kaunistama," ütles Taimre.

Näitus rahvusarhiivi galeriis jääb avatuks 27. septembrini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: