Selgusid Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia nominendid

Eesti Arhitektide Liidu (EAL) aastapreemiale kandideerib tänavu kaheksa nominenti, samuti valiti välja kaheksa nominenti preemiale "Väike". Mõlemas kategoorias selguvad võitjad 6. detsembril Salme kultuurikeskuses toimuval arhitektuuripreemiate tseremoonial.

"Tänavune arhitektuuripreemiate konkurss on mitmeski mõttes silmapaistev. Mõlemas kategoorias esitati rekordarv kandidaate, aastapreemiale 19 ja väikeobjekti preemiale 24 tööd ning ka lõppvooru jõudis rohkem nominente kui ühelgi varasemal aastal," rääkis Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov.

 Koovi hinnangul näitab suur osalejate arv ühest küljest, et Eesti ehitusturg on elujõuline, arhitektidelt tellitakse palju töid. "Samas annab see tunnistust arhitektuuri ja arhitektide heast vormist. Üha enam arhitekte julgeb võtta vastutust, oma valminud töid laiemale avalikkusele esitleda ja anda neid žüriile hinnata. Siinkohal on oluline rõhutada, et arhitekti töö lõpebki alles hoone valmimisega – oma loodud projektilahendusi tuleb kontrollida ja jälgida kuni ehituse lõpuni. Hea meel on ka selle üle, et väikeobjekti kategoorias on sel aastal märgata tavapärasest enam noori autoreid kandideerimas," lisas Katrin Koov.

EALi aastapreemia nominentide ja laureaaditiitli osas langetab traditsiooniliselt otsuse üks sõltumatu välisarhitekt, kelleks sel aastal on Sami Rintal. Tegemist on rahvusvaheliselt tegutseva Soome päritolu arhitekti ja kontseptuaalse kunstnikuga, eetilise arhitektuuri eestseisja ning oma kätega ehitajaga. Rintalal on Eestiga kujunenud tihedad sidemed eelkõige tudengite töötubade juhendamise kaudu. Preemia eesmärk on tõsta esile ja tunnustada üht valminud silmapaistvat arhitektuuriteost ning selle autorit projekteerimise eest.

Väikeobjekti preemia VÄIKE 2018 osas langetab valiku žürii, kuhu kuuluvad arhitekt Ülar Mark, maastikuarhitekt Terje Ong, kunstikriitik ja kuraator Rebeka Põldsam, disainer Ilona Gurjanova ja välisliikmena läti arhitekt Austris Mailitis. EALi väikeobjekti konkursil osalevad arhitektuursed väikevormid, väikesemahulised ehitised ja maastikulised objektid.

EALi aastapreemia suurus on 5000 eurot ja väikeobjekti preemia 4000 eurot, mille väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapital.

Arhitekti aastapreemia

Eleringi peahoone
Autor Karli Luik, arhitektid Martin McLean ja Kaidi Poobus-Sopp

Kortermaja Kitsas 5 (Tartu)
Autorid Ralf Lõoke, Maarja Kask, Helin Vahter, Ragnar Põllukivi (Salto AB)

Lutheri masinasaal
Autorid Hanno Grossschmidt, Tomomi Hayashi, Liis Voksepp, Marianna Zvereva, Anna Endrikson, Jüri Nigulas, Andres Ristov, Sander Treijar (Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur)

Palverännumaja Vastseliinas
Autorid Toomas Adrikorn, Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann, Laura Ojala (KAOS Arhitektid)

Rapla riigigümnaasium
Autorid Ralf Lõoke, Maarja Kask, Andro Mänd, Kaisa Simon (Salto AB)

Reiniku staadionihoone
Autor Tõnis Arjus (UNStudio)

Suvila Murastes
Autorid Joel Kopli ja Koit Ojaliiv, kaasautor Rene Sauemägi (KUU Arhitektid)

Tootem
Autorid Aet Ader, Karin Tõugu, Mari Hunt, Kadri Klementi, Zane Kalnina, Nele Šverns (b210)

Väikeobjekti preemia

Eisma sipelgakuuri juurdeehitus
Autor Indrek Allmann (AB Pluss)

Eisma väikevormid
Autor Indrek Allmann (AB Pluss)

Grillimaja
Autorid Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör, Madli Kajuste (ÖÖ-ÖÖ Arhitektid)

Heitmaa
Autor Paco Ulman

Minusoid on sinusoid
Autorid Annika Kangur, Liina Soosaar, Madis Vahtramäe, Mariann Tihane, Merilin Kaup

Ottosoni purjespordikoori abihoone
Autor Oliver Alver

Skulpturaalne vaateplatvorm Tõrva Korsten koos linna uue keskväljakuga
Autorid Mari Rass, Ott Alver, Alvin Järving, Kaidi Põder (Arhitekt Must ja Reino Rass/Novarc Group)

Tootem
Autorid Aet Ader, Karin Tõugu, Mari Hunt, Kadri Klementi, Zane Kalnina, Nele Šverns (b210)

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: